Örgütsel adalet algısının örgütsel bağlılığa etkisinde yetişkin bağlanma tiplerinin rolü
An examination of the relationships between organizational justice perception, organizational commitment and adult attachment styles
- Tez No: 904932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Karabük Üniversitesi'nde görev yapan idari personelin algıladıkları örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide, yetişkin bağlanma stillerinin rolünü incelemektedir. Araştırma, kaygılı ve kaçıngan bağlanma stillerine sahip çalışanların, dağıtım, prosedür ve etkileşim adaleti gibi örgütsel adalet algılarının, örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Nicel yöntem kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada, daha önceki araştırmalarda geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış ölçeklerle veriler toplanmıştır. Araştırma sonuçları, örgütsel adalet algısının örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Dağıtım adaleti algısının duygusal, devam ve normatif bağlılık üzerinde ve prosedür ve etkileşim adaleti algısının normatif bağlılık üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ancak, yetişkin bağlanma stilleri ile örgütsel adalet algısı arasında genel anlamda anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Yalnızca kaygılı bağlanma stiline sahip çalışanların devam bağlılığı ile anlamlı bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Bu bulgu, kaygılı bağlanma stiline sahip bireylerin, belirsizlikten kaçınma ve işten ayrılma kaygıları nedeniyle mevcut işlerine daha fazla bağlı kalma eğiliminde olduklarını göstermektedir. Öte yandan, kaçıngan bağlanma stiline sahip bireylerin örgütsel adalet algıları ve bağlılıkları üzerinde belirgin bir etki gözlemlenmemiştir. Bu da, bu çalışanların iş ortamındaki adalet algılarından bağımsız olarak hareket ettiklerini göstermektedir. Elde edilen bulgular, bireysel psikolojik özelliklerin örgütsel tutum ve davranışlar üzerindeki etkisini anlamak açısından önem taşımaktadır. Örgütlerde çalışanların adalet algısını güçlendirecek politikalar geliştirilmesi ve çalışanların bireysel farklılıklarının dikkate alınarak bağlılıklarını artırıcı stratejiler uygulanması, çalışan memnuniyeti ve örgütsel bağlılık açısından olumlu sonuçlar doğurabilir. Araştırmanın bulguları, hem literatüre hem de kurum yöneticilerine, çalışanların bağlılık ve adalet algılarını iyileştirmeye yönelik uygulamalar geliştirmeleri konusunda önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the role of adult attachment styles in the relationship between perceived organizational justice and organizational commitment among the administrative staff at Karabük University. The research aims to understand how different adult attachment styles, namely anxious and avoidant attachment, influence employees' perceptions of organizational justice—comprising distributive, procedural, and interactional justice—and subsequently, how these perceptions affect their commitment to the organization. The study employs a quantitative methodology, utilizing survey instruments previously validated in other studies to measure the constructs of adult attachment styles, organizational justice perception, and organizational commitment. Findings reveal that while organizational justice perception has a significant positive impact on organizational commitment, the role of adult attachment styles is more nuanced. Specifically, anxious attachment shows a significant relationship with continuance commitment, suggesting that employees with this attachment style may remain committed due to a sense of obligation or lack of better alternatives. On the other hand, avoidant attachment did not exhibit a significant relationship with either organizational justice perception or commitment, indicating a possible detachment from organizational processes and a lower level of engagement. The study highlights the need for further exploration into how individual psychological characteristics, such as attachment styles, interact with workplace dynamics and influence employee behavior and attitudes. These insights could inform the development of more personalized organizational policies and interventions aimed at enhancing employee well-being and commitment.