Production of mosib alloys by spark plasma sintering method
Spark plazma sinterleme metodu ile mosib alaşımlarının üretimi
  1. Tez No: 905010
  2. Yazar: BUSE KATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, molibden katı çözeltisi (Moss) ve Mo₃Si (A15), Mo₅SiB₂ (T2) ve Mo5Si3 (T1) intermetalik fazlarını içeren üç fazlı bir karışımdan oluşan MoSiB alaşımlarının üretimini araştırmaktadır. Amacımız, hem katkısız hem de SiC whisker katkılı kompozisyonları kıvılcım plazma sinterleme (SPS) kullanarak üretmektir. Bu süreç, intermetaliklerin oluşumunu ve whisker bazlı katkı maddelerinin mikroyapı içerisindeki dağılımını incelemektedir. Toz numuneler, bir bilyalı öğütücü ve ultrasonik banyo kullanılarak karıştırılmış, ardından 1600°C'de, 30 dakika süreyle 40 MPa'lık eksenel basınç altında sinterlenmiştir. Bu sıcaklık, MoSiB faz diyagramındaki izotermal sıcaklığa karşılık gelmektedir. İntermetalik fazlar oluşmasına rağmen, numuneler teorik yoğunluğa ulaşamamıştır. Vickers sertlik değerleri 13.84 ile 18.10 GPa arasında, kırılma tokluğu değerleri ise 1 ile 3 MPa·m¹/² arasında değişmiştir. SiC whiskerların eklenmesi sertliği artırmış, ancak daha yüksek poroziteye de yol açmıştır. Oksidasyon ve mikroyapısal stabilite testleri, havada 1300°C'de, her biri yaklaşık 2 saatlik soğuma süresiyle dört döngü boyunca 6 saat sürdürülmüştür. Sonuçlar, bu numunelerin stabilitesinin mevcut literatürde bildirilen en iyi değerlere kıyasla benzer olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the fabrication of MoSiB alloys, which consist of a three phase mixture: molybdenum solid solution (Moss) and the intermetallic phases Mo3Si (A15), Mo5SiB2 (T2), and Mo5Si3 (T1). The goal is to produce both undoped and SiC whisker-doped compositions using spark plasma sintering (SPS). This process examines the formation of intermetallics and the distribution of whisker-based additives within the microstructure. Powdered samples were mixed using a ball mill and an ultrasonic bath, then sintered at 1600°C under a coaxial pressure of 40 MPa for 30 minutes. This temperature corresponds to the isothermal temperature in the MoSiB phase diagram. Although intermetallic phases formed, the samples did not achieve the theoretical density. The Vickers hardness values ranged from 13.84 to 18.10 GPa, and the fracture toughness values ranged from 1 to 3 MPa·m1/2. The inclusion of SiC whiskers increased the hardness but also resulted in higher porosity. Oxidation and microstructural stability tests were conducted at 1300°C in air, with four cycles of 6 hours each followed by approximately 2 hours of cooling. The results showed that the stability of these samples was comparable to the best values reported in existing literature.