Genel dental pratikte el ve otomatik banyo yöntemlerinin karşılaştırılması
Assessment of the radiographic quality in manual and automatic processing
  1. Tez No: 90502
  2. Yazar: KAAN ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. NURİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Genel Dental Pratikte El ve Otomatik Banyo Yöntemlerinin Karşılaştırılması: X-ışınları ile ekspoz edilmiş bir filmde, ışınların, filmin emülsiyon tabakasındaki gümüş bromid kristallerine etkisi sonucu meydana gelen latent imajı görünür hale getirmek için el ve otomatik banyo işlemleri uygulanır. Bu araştırmanın amacı, otomatik ve el ile yapılan banyo işlemlerinin görüntü kalitesine etkisini diş hekimliğinde kullanılan bir intraoral ve bir extraoral filmde karşılaştırmaktır. Bu amaçla 30 adet D grubu periapikal ve 30 adet panoramik film kullanılmıştır. Ayrıca 2 periapikal ve 2 panoramik film de ekspoz edilmeden baz+fog densitelerini değerlendirmek için kullanılmıştır. Bir kuru kafa ve bir alüminyum step wedge ile ışınlanan filmler, yarı yarıya olmak üzere el ve otomatik banyo işlemlerine tabi tutulduktan sonra densitometrik değerlendirmeleri yapılmıştır. Her iki banyo tekniğinde de baz+fog ve ortalama densite değerleri klinik olarak uygun kabul edilen sınırlar içinde çıkmakla birlikte, ortalama densite değerleri genel olarak otomatik banyoda daha yüksek, kontrast değerleri ise panoramik radyografda el ile yapılan banyoda, periapikal radyografda ise otomatik banyoda daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak her iki banyo tekniği de sıcaklık ve sürelerinde uygun modifikasyonlarla dental radyolojide kullanılabilir. Ancak banyo işlemlerine bağlı radyografik görüntü bozukluklarını ve film tekrarlarını önlemek için gerek el gerekse otomatik banyo solüsyonlarının uygun koşullarda korunup kullanılması ve kalite kontrollerinin sık sık yapılarak uygun aralıklarla yenilenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Assessment of the Radiographic Quality in Manual and Automatic Processing. The latent image which is formed by exposure of the silver bromide crystals in the emulsion layer of the film by x-rays, becomes visible by manual or automatic processing procedures. The aim of this study is to compare the image qualities of one intraoral and one extraoral films used in dentistry, which are processed by manual and automatic processing procedures. For this purpose, we used 30 D-speed periapical films and 30 panoramic films. In addition, 2 periapical and 2 panoramic unexposed films were used to determine the base+fog densities. The films were exposed with a skull and an aliminium step-wedge and then, processed by manual and automatic proccessing. After the processing procedures the films were evaluated by a densitometer. In the two processing technics, the base+fog and average density values were in clinically accepted limits. Generally the average density values were higher in automatic processing and contrast values were higher in automatic processing for periapical films. As a result the two processing technics can be used by proper * modification of time and temperature. In order to prevent the image failures and film repetitions, both manual and automatic processing solutions must be checked for quality controls and appropriate storing conditions with frequent time intervals and must be renewed when needed.