Ağız içi çift plak uygulaması ile 3. sınıf anomalilerin tedavilerine yeni bir yaklaşım
The Effect of the double plate appliance in the treatment of class III anomalies
  1. Tez No: 90503
  2. Yazar: HAKAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
-91- ÖZET Bu araştırma, iskeletsel ve dişsel sınıf 3 ön çapraz kapan işli bireylerde“Ağız içi çift plak uygulaması”nın iskeletsel ve dentoalveolar yapılar üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma materyalini, iskeletsel sınıf 3 yapı gösteren dişsel Angle CI III, ön çapraz kapanışa sahip ve kronolojik yaşları ortalama 9 yıl 11 ay olan 12 bireyden oluşan tedavi grubu ile; kronolojik yaş ortalaması 9 yıl 5 ay olan 12 bireyden oluşan kontrol grubu oluşturmuştur. Her iki gruptaki bireylerden, araştırma başı, araştırma sonu ve pekiştirme sonunda alınan lateral sefalometrik filmler üzerinde 51 adet açısal ve boyutsal ölçüm yapılarak apareyin etkileri incelenmiştir. Aparey, yemek zamanı dışında gece-gündüz tam gün takılması sureti ile bireylere kullandırılmıştır. Belirgin bir overjet artışından sonra, aparey sadece geceleri kullandırılarak pekiştirme dönemine geçilmiştir. Araştırma kapsamına alınan bireylerden elde edilen araştırma başı, araştırma sonu ve pekiştirme sonu ortalama değerleri arasındaki dönem içi farkların önem kontrolü“eşleştirilmiş-t testi”ile yapılmıştır. Kontrol grubu ve uygulama grubu dönemleri arasında oluşan ortalama değişimlerin önem kontrolü ise“student-f testinden yararlanılarak yapılmıştır. ”Ağız içi çift plak uygulaması" ile maksillanın sagittal yönde stimulasyonu ve mandibulanın posterior rotasyonu sonucunda ANB, Wits ve Konveksite ölçümlerinde düzelme; ve alt ön yüz yüksekliğinde artış izlenmiştir. Mandibulanın efektif boyutunda, Corpus ve Ramus uzunluklarında önemli düzeyde bir değişim izlenmemiştir. Üst keserlerde protruzyon ve intrüzyon, alt keserlerde ise retrüzyon izlenirken, fonksiyonel okluzal düzlem eğiminde de önemli düzeyde azalma gözlenmiştir. Mandibulanın posterior rotasyonu ve maksiller kompleksin sagittal yöndeki stimulasyonu sonucunda yumuşak doku profilinde olumlu bir değişiklik izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-92- SUMMARY This aim of this study was to assess the dentoalveolar and skeletal effects of the“Double plate applience”on skeletal and dental Class III subjects with anterior cross-bite. The treatment and the control group included 12 subjects each, with skeletal and dental Class III malocclusion and anterior cross-bite. The mean age of the treatment group was 9 years, 1 1 months, and the control group was 9 years, 5 months. The effect of the appliance was evaluated by using 51 angular and linear measurements on the lateral cephalometric films taken in the pre-treatment, post-treatment and post- retention stages. The patients used the appliance day and night time except for meals. After a significant achievement in the overjet, the patients used the appliance only at night during the retention period. The“paired-t”test was used to examine the level of significance between pre-treatment, post-treatment and post-retention stages of the intra-group differences. The“student-t”test was used to examine the inter-group differences between both groups in all three stages. By using the“Double plate appliance”, an improvement in ANB, Wits and Convexity measurements as well as an increase in the anterior facial height was observed due to the maxillary advancement in the sagittal plane and posterior rotation of the mandible. No significant alterations were observed in effective mandibular length, corpus length and ramus height. While an intrusion and protrusion in the upper insicors and a retrusion in the lower incisors were noted, a decrease in the functional occlusal plane angle was seen. There was an improvement in the soft-tissue profile as a result of the posterior rotation of the mandible as well as the forward advancement of the maxilla.