Üç farklı kimyasal bağlantı sisteminin metal-rezin bağlanma dayanıklılığının in vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak incelenmesi
In vitro comparison of the shear bond strengths of metal to resin in three different chemical bonding systems
  1. Tez No: 90505
  2. Yazar: KAMELYA KAMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT NALBANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
-91- ÖZET Bu çalışmada, üç kimyasal bağlantı sistemi ve bu sistemlere ait ışıkla polimerize olan kompozit rezin materyalinin (Targis Link / Targis, Siloc Relink / Artglass ve Vita Zeta HLC / Vita Zeta), kıymetsiz metal alaşımlarla (Rematitan, Remanium 2000, Remanium CS) yaptığı bağlantının kesme tipi kuvvetlere karşı bağlanma dayanıklılığı değerlendirildi. Test için 60 adet Targis Link / Targis, 60 adet Siloc Relink / Artglass ve 60 adet Vita Zeta HLC / Vita Zeta olmak üzere toplam 180 örnek hazırlandı. ISO 10477 standardına göre hazırlanan metal-rezin test örneklerinin yarısı 37 ± 3 °C lik distiie suda 24 saat bekletilip kesme testi uygulandı. Diğer yansı 37 ± 3 "C'de distiie suda 1 hafta bekletilip termosiklus işlemi uygulandı ve tensometrede (Hounsfieıd) kesme testi yapıldı. Sonuç olarak; çalışmamızda, metal alaşımları arasında kesme kuvvetine karşı bağlanma dayanıklılığı açısından, termosiklus uygulanmış ve uygulanmamış örnek grupları arasında ve grupların kendi içinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (P>0,05).
Özet (Çeviri)
-92- SUMMARY in this study, shear bond strengths of metal-resin interface between three chemical bonding systems (Targis Link / Targis, Siloc / Relink / Artglass and Vita Zeta HLC / Vita Zeta) and nonprecious metal alloys (Rematitan, Remanium 2000, Remanium CS) were evaluated. For the shear testing, totally 180 metal-resin specimens (60 Targis Link / Targis, 60 Siloc Relink / Artglass and 60 Vita Zeta HLC / Vita Zeta) were prepared. Half of the specimens which were prepared according to ISO 10477 standards were stored in distilled water at 37±3°C for 24 hours and then shear test were performed. The other half of the specimens were stored in distilled water at 37±3°C for one week and after thermocycling, tha bonds were fractured in shear on a Instron testing machine. The results of the study have shown that; the bond strengths at the shear tests between the metal alloys didn't show significant differences in the thermocycled and non- thermocycled groups (p>0,05).