Çene kemiklerine uygulanan endosseoz implantların çenelerin büyüme ve gelişimine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
The Effect of dental implant in maxillar and mandibular growth an experimental study with rabbit
  1. Tez No: 90506
  2. Yazar: ILGIN BASKU ÜLGER
  3. Danışmanlar: CELİL DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
-76- OZET Konjenital ya da kazanılmış diş eksikliklerinden dolayı erken çocukluk dönemindeki hastalar da protetik tedaviye ihtiyaç duymaktadır lar. Klinisyenler bu dönemdeki hastalara genellikle kısıtlı protetik yaklaşımla hastaların kullanmakta zorlanacağı hareketli protezlerle teda vi etmektedirler. İmplantla tedavide ise implantın büyüme ve gelişimi etkileyeceği ve implantın konumunun büyüme ve gelişimden etkilenebileceği kaygılarından dolayı temkinli yaklaşılan bir tedavi şekli olmaktadır. Bu çalışmada implantın büyüme ve gelişime olası etkileri tavşan modeli üzerinde incelenmiştir. Altı haftalık tavşanların alt ve üst çenelerine her bir çene kendi kontrolü olacak şekilde bir tarafa implant yerleştirilirken diğer taraf kontrol bölgesi olarak bırakılmıştır. Daha sonra 6,18 ve 24. haftalarda elde edilen sefalogramlar üzerinde belirlenen noktaların, oluşturulan x-y koordinatlarına olan uzaklıkları ölçülmüş ve istatistiksel olarak değerlen dirilmiştir. Araştırma sonunda birçok parametrede istatistiksel olarak farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-77- SUMMARY Growing patients often require prosthodontic rehabilitation because of the traumatic tooth loss or congenitaly missing teeth. These patients have been treated with removable prosthesses before skeletal and dental maturation. This kind of treatment is hart to use by growing patients. On the other hand treatment through the use of an implant is considered a subject requiring caution because the implant can affect growth and development of the implanted area and olso growth and development effect the implant location. The impact on growth and development within rabbits has been analysed as follows. Study were performed on 6 week old rabbits where implants were implanted on one half of both the lower and upper jaw and the other half of both lower and upper jaw were left untouched for control purpose. Subsequently distances between predetermined points were measured on an x-y axis from sefalograf and analysed statistically at intervals of 6., 18. and 24., weeks. And of the study statistically significant difference have been found between the most of the parameters.