Dönüşümcü liderliğin örgütsel vatandaşlık davranışına etkisinde işgücü çevikliğinin düzenleyici rolü
The moderator role of workforce agility in the impact of transformational leadership on organizational citizenship behavior
- Tez No: 905050
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüz dünyasında organizasyonların rekabet avantajı elde edebilmesi ve organizasyonel performansın artırılabilmesi için liderlik davranışlarının öncüllerinin ve sonuçlarının incelenmesi önemli hale gelmiştir. Bu çerçevede çalışmanın amacı, dönüşümcü liderlik tarzının çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkisinde işgücü çevikliğinin düzenleyici rolünün incelenmesidir. Bu çerçevede kamu ve özel sektörde çalışan 211 katılımcıya yönelik kesitsel bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Veriler, kolayda örnekleme yoluyla toplanmıştır. Veri analizleri SPSS ve Process Macro eklentisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, açıklayıcı dizaynda hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda, dönüşümcü liderliğin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca dönüşümcü liderliğin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi, işgücü çevikliğinin yüksek olduğu durumlarda daha belirgin ve güçlü olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırma sonucunda işgücü çevikliğinin düzenleyici rolü olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, examining the antecedents and consequences of leadership behaviors for organizations to gain competitive advantage and increase organizational performance has become essential. In this context, the study aims to examine the moderating role of workforce agility in the effect of transformational leadership style on employees' organizational citizenship behaviors. In this context, a cross-sectional survey study was conducted with 211 participants working in the public and private sectors. Data were collected through convenience sampling. Data analyses were performed with SPSS and the Process Macro plugin. The study was prepared using an explanatory design. The research showed that transformational leadership is effective in improving organizational citizenship behavior. In addition, the effect of transformational leadership on organizational citizenship behavior is more pronounced and stronger in cases of high workforce agility. Thus, workforce agility has a moderating role.