Yapay zeka kullanma niyetinin çalışan davranışlarına etkisi: Bilgi teknolojileri sektöründe bir araştırma
The impact of artificial intelligence usage intention on employee behavior: A study in the information technology sector
  1. Tez No: 905053
  2. Yazar: SERCAN CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA MÜCELDİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yapay zekâ (YZ), iş dünyasında giderek artan etkiye sahip olan bir teknolojidir. Çalışanların YZ kullanma niyetleri, YZ teknolojilerinin iş yerlerindeki rolü ve bu teknolojilerin çalışan performansı üzerindeki etkileri önemli araştırma konuları arasında yer almaktadır. YZ'nin iş yerlerindeki adaptasyonu, çalışanların görevlerini daha verimtblo 9li ve etkili bir şekilde gerçekleştirmelerine olanak tanımaktadır. Bu kapsamda literatüre katkıda bulunmak amacıyla 291 beyaz yakalı çalışana anket yapılmıştır. Araştırma değişkenleri şunlardır; yapay zekaya karşı tutum, yapay zekayı kullanma niyeti, öğrenme yoluyla çalışan gelişimi, canlılık yoluyla çalışan gelişimi ve çalışanın işe bağlılığı boyutlarından biri olan bilişsel işe bağlılık. İş yerinde çalışanların yapay zekâ kullanma niyetinin davranışlar üzerine olan etkisini analiz etmek için yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Öncelikle, kullanılan ölçüm modelini değerlendirmek için yapılan doğrulayıcı faktör analizi ve sonrasında varsayılan doğrudan ilişkileri test etmek için yol analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda; iş yerinde çalışanların yapay zekâyı kullanma niyeti ile çalışan gelişiminin öğrenme ve canlılık boyutları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Aynı zamanda yapay zekâya yönelik tutum ile yapay zekâyı kullanma niyeti arasında pozitif bir ilişki görülmüştür. Araştırmada bilişsel işe bağlılık ile canlılık ve öğrenme değişkenleri arasındaki ilişki de incelenmiştir. Bunun sonucunda bilişsel işe bağlılığın, gelişimin hem canlılık hem de öğrenme boyutuyla pozitif ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular literatür ve araştırma hipotezleri ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence (AI) is a technology with an increasing impact on the business world. Employees' intentions to use AI, the role of AI technologies in the workplace, and the effects of these technologies on employee performance are among the important research topics. The adaptation of AI in workplaces enables employees to perform their tasks more efficiently and effectively. In this context, a survey was conducted with 291 white-collar workers to contribute to the literature. The research variables are: attitudes towards artificial intelligence, intention to use artificial intelligence, employee development through learning, employee development through vitality, and one of the dimensions of employee engagement, cognitive work engagement. Structural equation modeling was used to analyze the impact of employees' intention to use AI on behaviors in the workplace. First, a confirmatory factor analysis was conducted to evaluate the measurement model used, followed by path analysis to test the hypothesized direct relationships. The results of the research indicate that there is a positive relationship between employees' intention to use AI in the workplace and the dimensions of employee development through learning and vitality. Additionally, a positive relationship was observed between attitudes towards AI and the intention to use AI. The study also examined the relationship between cognitive work engagement and the variables of vitality and learning. As a result, it was found that cognitive work engagement is positively related to both the vitality and learning dimensions of development. These findings are consistent with the literature and research hypotheses.