Loss analysis and reduction strategies for Turkish electric distribution network
Türkiye elektrik dağıtım şebekesi için kayıp analizi ve azaltma stratejileri
  1. Tez No: 905055
  2. Yazar: MEHMET EMİN KÖPRÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Elektrik enerjisi hayatın birçok alanında kullanılmakta olup, elektrik enerjisinin tüketim miktarı sanayileşme ve ülkelerin gelişimi açısından önemli bir gösterge olmuştur. Bu enerjinin yanlış ve verimsiz kullanılması nedeniyle, üretimden tüketiciye kadar olan güç sisteminde kayıplar meydana gelmektedir. Bu durum, elektrik şebekelerinde hem teknik hem de teknik olmayan kayıplar açısından ciddi sorunlar olduğu anlamına gelmektedir. Türkiye'deki iletim ve dağıtım (T&D) kayıp oranı %15 civarındadır ve bu oran OECD üyelerinin %6 olan ortalamasından çok daha fazladır. Ancak, teknik kayıpların (TK) ve teknik olmayan kayıpların (TOK) büyük bir kısmı yaklaşık %12 oranında olan dağıtım şebekesinden kaynaklanmaktadır. Tez, teknik analizler ve farklı ülkelerdeki başarılı deneyimler temel alınarak seçilmiş kayıp azaltma yaklaşımlarına dayanan bu kayıpları azaltmak için yedi ana strateji önermektedir. Bu stratejiler, 3-faz yüklerinin dengelenmesi, modern malzemelerle transformatör verimliliğinin artırılması, yeraltı hatlarının artırılması ve havai hatların azaltılması, alçak ve orta gerilim hatları uzunluklarının yeniden dengelenmesi, reaktif güç kompanzasyonu teknolojilerinin kullanılması, ileri seviye ölçüm altyapısının (AMI) uygulanması ve tüketim noktalarına yakın dağıtılmış üretimin (DG) entegrasyonunu içermektedir. Ayrıca, pratik uygulaması gösterilen havai hatlarda kayıp ve kaçak tespiti için önerilen bir uzaktan izleme sistem tasarımı da dahil edilmiştir. Sistem, mikro denetleyiciler ve kablosuz iletişim kullanarak gerçek zamanlı veri sağlama ve şebekenin proaktif yönetimini mümkün kılar. Bu çalışma, uygun yatırımlar ve bu stratejilerin uygulanmasıyla, Türkiye'nin dağıtım şebekesindeki kayıpları önemli ölçüde azaltabileceğini, böylece enerji verimliliğini ve güvenilirliğini artırarak ülkenin ekonomik ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerini destekleyebileceğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Electric energy is used in many aspects of life and the consumption amount of electrical energy has been a significant indicator in terms of industrialization and the development of the counties. Due to improper and inefficient utilization of energy, losses occur in power system from generation to consumer which means there are serious problems in both technical and non-technical losses in the electrical networks. In Turkey, Transmission and distribution (T&D) loss rate is around 15% which is much more than OECD members with the rate of 6%. However, large amount of technical losses (TLs) and non-technical losses (NTLs) come from distribution network that accounts for around 12%. The thesis proposes seven key strategies to mitigate these losses which are selected loss reduction approaches based on technical analysis and successful experiences in different countries. These strategies include balancing 3-phase loads, improving transformer efficiency with advanced materials, increasing underground and decreasing overhead lines, rebalancing LV and MV line lengths, using reactive power compensation technologies, implementing advanced metering infrastructure (AMI), and integrating distributed generation (DG) near consumption points. Additionally, a proposed remote monitoring system design for loss and theft detection in overhead lines is also included, demonstrating the practical application. The system uses microcontrollers and wireless communication to provide real-time data, enabling proactive management of the network. The study asserts that with proper investments and the implementation of these strategies, Turkey can significantly reduce its distribution network losses, thus enhancing energy efficiency and reliability, and supporting the country's economic and sustainable development goals.