Pap smear işlemi esnasında uygulanan sanal gerçeklik gözlüğünün anksiyete, ağrı ve hasta memnuniyetine etkisi: randomize kontrollü çalışma
Effect of virtual reality glasses applied during pap smear procedure on anxiety, pain and patient satisfaction: randomized controlled study
- Tez No: 905056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER GÜLEN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırma; pap smear işlemi esnasında uygulanan sanal gerçeklik gözlüğünün anksiyete, ağrı ve hasta memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü, deneysel tasarımda yürütülmüştür. Araştırma verileri Aralık 2022-Şubat 2023 tarihlerinde, Düzce Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)'nde yürütülmüştür. Örneklem sayısı, G*Power programı kullanılarak 30 sanal gerçeklik grubu 30 kontrol grubu olmak üzere 60 kadın olarak belirlenmiştir. Sanal gerçeklik grubuna işlem boyunca sanal gerçeklik gözlüğü takılırken kontrol grubuna rutin bakım uygulanmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Anksiyete Görsel Analog Skalası (VAS-A), Durumluk Anksiyete Ölçeği, Sayısal Ağrı Skalası, Sayısal Hasta Memnuniyetini Değerlendirme Sorusu, Sanal Gerçekliğe İlişkin Düşünceleri Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Veriler, Pearson Ki-Kare, Mann-Whitney U, Wilcoxon, Bağımsız Gruplar T Testleriyle analiz edilmiştir. Katılımcıların tanıtıcı özellikleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sanal gerçeklik grubu ve kontrol gruplarının VAS-A puanları incelendiğinde, işlem öncesinde iki grubun puan ortalamaları benzer bulunmuştur (p>0,05). İşlem sonrasında kontrol grubunun anksiyete ölçeği puan ortalaması 4,90±3,27, sanal gerçeklik grubunun ise 3,06±2,43 olarak ölçülmüştür. Sanal gerçeklik grubunun anksiyete puan ortalaması istatistiksel anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The research aimed to determine the effect of virtual reality (VR) goggles applied during Pap smear procedures on anxiety, pain, and patient satisfaction through a randomized controlled experimental design. The research was conducted at the Düzce Community Health Center Cancer Early Detection Screening and Training Center (KETEM) between December 2022 and February 2023. The sample size was determined using the G*Power program, with 60 women divided into 30 in the virtual reality group and 30 in the control group. VR goggles were worn by the virtual reality group during the procedure, while routine care was applied to the control group. Data were collected using a Personal Information Form, Anxiety Visual Analog Scale (VAS-A), State-Trait Anxiety Inventory, Numerical Pain Scale, Digital Patient Satisfaction Evaluation Question, Virtual Reality Thoughts Evaluation Form. Data were analyzed using Pearson Chi-Square, Mann-Whitney U, Wilcoxon, and Independent Samples T-Tests. There were no statistically significant differences found among the demographic characteristics of the participants. When examining VAS-A scores, the mean scores of the two groups were similar before the procedure (p>0.05). After the procedure, the anxiety of the control group was measured at 4.90±3.27 points, while that of the virtual reality group was 3.06±2.43 points. The mean anxiety score of the virtual reality group was significantly lower (p0.05).