Örgüt iklimi ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide yönetici desteğinin rolü
The role of manager support in the relationship between organizational climate and organizational identification
  1. Tez No: 905063
  2. Yazar: OZAN ERGUVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz dünyasında özellikle teknolojinin ve yapay zekanın gelişmesiyle birlikte, insanlar ve insanların bir araya gelerek oluşturduğu örgütler bu önüne geçilemeyen ve nüfuz edici değişimden payını almaktadır. Farklı bilim dallarına mensup araştırmacılar bu değişim ve gelişimi açıklamak için konuyu farklı açılardan irdelemektedir. Bu hızlı değişim karşısında örgütler varlıklarını sürdürebilmek için uygun ve pozitif bir iklime ihtiyaç duymaktadırlar. Bu çalışmada örgütsel çevrenin, örgütsel davranışın ve örgüt içi atmosferin daha iyi anlaşılması ve açıklanması açısından önemli bir kavram olan örgüt iklimi ile kişinin kendisini duygusal olarak örgüte bağlı hissetmesi ve kendi bireyselliğini örgütsel kimlikle eşleştirmesi olarak özetlenebilen örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişki analiz edilmeye çalışılmıştır. Ek olarak örgüt iklimi ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide önemli bir belirleyici faktör olan yönetici desteğinin rolü de diğer bir değişken olarak incelenmiştir. Yeni bir çalışma modeli olarak adlandırılabilecek hibrit çalışma sisteminde kişilerin örgüt ortamından ve dolayısıyla yöneticilerinden nispeten uzakta olduğu söylenebilir. Ayrıca değişimle birlikte jenerasyonlar arası farklılıklar daha göze çarpıcı bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla yönetici desteği, yöneticinin yeni kuşakları yakalaması örgüt içerisindeki ortam açısından son derece mühimdir. Bu noktadan hareketle böyle bir çalışma sisteminde yönetici desteğin rolü incelenerek, örgüt iklimi ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişki ve ortaya çıkan sonuçlar açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmada araştırma yaklaşımı olarak nicel yöntem kullanılmıştır. Araştırma deseni olarak anketler yardımıyla tarama deseni tercih edilmiştir. Örgüt iklimi kavramı için Litwin ve Stringer'in 38 maddelik ölçeği, örgütsel özdeşleşme kavramı için Cheney'nin 18 maddelik ölçeği ve yönetici desteği kavramı için ise Noe ve Wilk'in 11 maddelik ölçeği ile Yoon ve Thye'nin 3 maddelik ölçeği ile birleştirilerek kullanılmıştır. Örneklem olarak iş hayatını özel ve kamu sektörlerinde beyaz yaka olarak sürdüren kişiler kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Son olarak verilerin istatistiksel analizi SPSS programı ile açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, especially with the development of technology and artificial intelligence, people and organizations, including people, are also affected by a rapid and extremely sharp change in terms of impact. In order to understand this change and development, many subjects are examined by researchers on different subjects and in different branches of science. In this world of rapid change, organizations need a favorable climate to sustain their existence. In this study, we tried to analyze the relationship between the concept of climate, which is an important concept in terms of better understanding and explaining the organizational environment, organizational behavior and the atmosphere within the organization, and organizational identification, which is defined as a person feeling emotionally attached to the organization and matching own individualism with the organizational identity. In addition, was examined as another variable, the role of manager support, which is an important determining factor in the relationship between organizational climate and organizational identification. The purpose of the research is that in the hybrid working system, which can be called the new model, people are relatively far away from the organizational environment and therefore from their managers. Starting from this point, the role of support in such a working style has been examined and the relationship between them and the results arising between these concepts have been tried to be explained. The quantitative method was used as the research approach in the study. Survey design through survey was preferred as the research design. Litwin and Stringer's 38-item scale was used for organizational climate, Cheney's 18-item scale was used for organizational identification, and Noe and Wilk's 11-item scale was combined with Yoon and Thye's 3-item scale for manager support. As a sample, people who continue their business life as white-collar workers in the private and public sectors were selected by convenience sampling method. Finally, statistical analysis of the data was tried to be explained with the SPSS program.