Göçün güvenlikleştirilmesi bağlamında terörün bir söylem objesi olarak kullanılması
The securitization of migration: Using the discourse of 'Terror' as an object
  1. Tez No: 905062
  2. Yazar: GİZEM AKŞİT ERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA MEMİŞOĞLU ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
1990'lardan bu yana göç ve güvenlik arasındaki dinamikler, özellikle 11 Eylül, Arap Baharı ve Orta Doğu'daki çatışmalar gibi önemli olaylardan etkilenerek köklü bir değişim geçirmiştir. Devletler artık göçü, terör olayları ve çatışmaların da etkisiyle göç-güvenlik paradigması içerisinde asimetrik bir tehdit olarak algılamakta ve kaygılarını sınır güvenliği, ekonomik istikrar, etnik kimliğin korunması ve artan yabancı düşmanlığına kadar genişletmektedir. Bu çalışma, özellikle terör söylemine odaklanarak göçün güvenlikleştirmesini incelemeyi amaçlamaktadır. Terör olayları sonrasında göç ve güvenlik arasındaki etkileşimleri ve bunların ev sahibi ülkeler üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Kapsamlı bir anlayış sağlamak için, özellikle Suriye Krizi sonrasında büyük mülteci nüfuslarına ev sahipliği yapan Türkiye ve yine Avrupa'da en fazla mülteciyi misafir eden Almanya ve Fransa'daki terör olaylarının ardından göçü çevreleyen söylem ve kamu algısı analiz edilerek keşfedici bir vaka çalışması yaklaşımı kullanılmaktadır. Ayrıca, çalışma 2000-2020 yılları arasında bu ülkelerde meydana gelen terör eğilimlerini inceleyerek terör eğilimlerindeki değişimlere ve bunların göçle ilgili konularla ne ölçüde kesiştiğine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Analiz, Türk, Alman ve Fransız kitle iletişim araçlarında terör, göç ve mültecileri çevreleyen söylemlere odaklanmakta, özellikle de yaygın olarak okunan en yüksek tirajlı ulusal gazetelere vurgu yapmaktadır. Bu amaçla, üç ülkenin en yüksek tiraja sahip ikişer ulusal gazetesi belirlenen tarih aralıklarında göç ve terör temalarına bağlı kalınarak içerik analizine tabi tutulmuştur. Öncelikli amaç,“terör”söyleminin bu karmaşık bağlantı içinde bir güvenlikleştirme aracı olarak işlev görüp görmediğini ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Since the 1990s, the dynamics between migration and security have undergone a fundamental shift, particularly influenced by major events such as 11 September, the Arab Spring and conflicts in the Middle East. States now perceive migration as an asymmetric threat within the migration-security paradigm, influenced by terrorist incidents and conflicts, and their concerns have expanded to border security, economic stability, protection of ethnic identity and increasing xenophobia. This study aims to examine the securitization of migration with a particular focus on terrorism discourse. It explores the interactions between migration and security in the aftermath of terrorist incidents and their impact on host countries. To provide a comprehensive understanding, an exploratory case study approach is used by analysing the discourse and public perception surrounding migration following terrorist incidents in Turkey, which has hosted large refugee populations, and Germany and France which have also hosted the largest number of refugees in Europe in the aftermath of the Syrian Crisis. Furthermore, by analysing terrorist trends in these countries between 2000 and 2020, the study aims to shed light on changes in terrorist trends and the extent to which they intersect with migration-related issues. The analysis focuses on discourses surrounding terrorism, migration and refugees in Turkish, German and French mass media, with a particular emphasis on the most widely read national newspapers with the highest circulation. For this purpose, two national newspapers with the highest circulation in each of the three countries were subjected to content analysis based on the themes of migration and terrorism within the determined date ranges. The primary aim is to explore whether the discourse of“terror”functions as a securitisation tool within this complex nexus.