Inovasyon yetkinliği, yönetim inovasyonu ve örgüt performansı ilişkisi üzerinde bir saha araştırması
A field study on the relationship between innovation competencies, management innovation and organizational performance
  1. Tez No: 905083
  2. Yazar: TARIQ AZİZ TARIQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
İnovasyon, kurumsal yaşamın bir biçimi olarak benimsenmesi gereken ve örgütlerin hayatta kalma gerekliliklerinin en başında yer alan bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle teknolojinin zaman içerisindeki gelişiminin inanılmaz seyri ile birlikte inovasyon, rekabet üstünlüğü kavramının çok daha ötesine geçmiştir. Örgütte yer alan bireyler tarafından içselleştirilen ve örgüt tarafından desteklenen bir inovasyon kültürü, örgüt için önemli bir stratejik güç kaynağıdır. Bireylerin inovatif yetenekleri ile yönetim düzeyinde gerçekleştirilen inovasyonlar, birbirini destekleyen bir zihniyetin ortaya çıkmasına olanak tanırken, aynı zamanda da bir örgüt çıktısı olarak arzu edilen performans göstergelerinin iyileşmesine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma, bireylerin inovatif yetkinlikleri, yönetim inovasyonu ve örgüt performansı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma hem bireysel yönden hem de örgüt yönetimi açısından inovasyonun ele alınmasına yani hem mikro hem de makro düzeyde inovasyon kavramının incelenmesine olanak tanıdığından tasarım açısından önem arz etmektedir.Ayrıca araştırmada bireylerin inovatif yetkinliklerinin ve yönetimde inovasyon işlevinin farklı performans göstergeleri üzerinden çıktıları incelendiğinden örgütler açısından bir rehber niteliği taşımaktadır. Araştırma, ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletme çalışanları üzerinde yürütülmüş ve veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiştir. Nicel tasarımda gerçekleştirilen araştırmada 531 katılımcıya ulaşılmıştır. Yapılan bu araştırmada elde edilen verilerin analizi için PLS-SEM modeli kullanılmış ve çalışma kapsamında geliştirilen hipotezler test edilmiştir. Bunun sonucunda, bireysel inovasyon yetkinliğinin yönetim inovasyonu üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu ve bireysel inovasyon yetkinliği ile yenilik performansı, finansal performans ve çalışan performansı arasındaki ilişkinin de pozitif ve anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır. Yönetim inovasyonu ile yenilik performansı, finansal performans ve çalışan performansı arasındaki ilişki de pozitif ve anlamlı bulunmuştur. Ayrıca bireysel inovasyon yetkinliğinin yenilik performansı, finansal performans ve çalışan performansı üzerinde yönetim inovasyonunun aracılık etkisinin pozitif ve anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovation emerges as a phenomenon that needs to be embraced as a form of corporate life and stands as a paramount necessity for organizations in terms of survival. Particularly, in conjunction with the incredible trajectory of technological development over time, innovation has transcended the concept of competitive advantage. An innovation culture internalized by individuals within the organization and supported by the organization itself serves as a significant strategic resource. Innovations carried out at the management level through individuals' innovative abilities not only facilitate the emergence of a mutually supportive mindset but also contribute to the improvement of desired performance indicators as organizational outputs. This study aims to determine the relationship between individuals' innovative competencies, management innovation, and organizational performance. The research is crucial in terms of design as it allows for the examination of innovation from both an individual and organizational management perspective, addressing the micro and macro levels of the innovation concept. Additionally, the research serves as a guide for organizations since it investigates the outcomes of individuals' innovative competencies and management innovation through various performance indicators. The research was conducted on employees in various sectors operating at both national and international levels, utilizing the survey method as the data collection tool. A total of 531 participants were reached in the quantitative design of the study. The PLS-SEM model was employed for the analysis of the data obtained in this research, and the hypotheses developed within the scope of the study were tested. As a result, it was concluded that individual innovation competency has a positive and significant impact on management innovation, and the relationship between individual innovation competency and innovation performance, financial performance, and employee performance is also positive and significant. The relationship between management innovation and innovation performance, financial performance, and employee performance was also found to be positive and significant. Furthermore, it was identified that the mediating effect of management innovation on the relationship between individual innovation competency and innovation performance, financial performance, and employee performance is positive and significant.