Aktif genç erkeklerde ace gen polimorfizminin yo-yo aralıklı toparlanma test (seviye 2) performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of ace gene polymorphism on yo-yo intermittent recovery test (level 2) performance in active young man
- Tez No: 905082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada bir grup aktif genç erkeklerde ACE gen polimorfizminin Yo-Yo Aralıklı Toparlama 2 Testi (Seviye 2) performansı üzerindeki potansiyel etkilerinin değerlendirilmesi ve genotip dağılımların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma 19-24 yaş arasında elit olmayan 53 genç erkek sporcunun (30 basketbol ve 23 voleybol oyuncusu) gönüllük esasına dayanarak oluşturulmuştur. Araştırma grupları haftada 3 gün (bir ünite/90 dk) kondisyon geliştirici anaerobik/aerobik eşik (uzun süreli tempolu koşular) ve kassal dayanıklılık (circuit antrenman) antrenmanlarına katılmışlardır. Oral epitel hücrelerinden veya leukositlerden elde edilen genomik DNA'dan KASP genotipleme yöntemi veya mikro array analizi kullanılarak genotipleme yapılmıştır. Ayrıca, anaerobik/anaerobik güç ve toparlanma seviyelerinin ölçülmesi maksadıyla başlangıçta ve çalışma sonucunda (6 hafta) Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi (Seviye 2) uygulanmıştır. Tüm grubun ACE genotip dağılımları basketbol ve voleybol gruplarında farklılıklar Ki Kare Testi ile analiz edilmiştir. Basketbol ve voleybol grubunda gözlemlenen genotip dağılımları sırasıyla ID %46,7 ve %47,8; DD %33,3 ve %39,1 ve II %20,0 ve %13,0 oranında tespit edilmiştir. İki grup arasındaki genotip sıklıkları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p > 0.05). Bu çalışmada, elit olmayan genç erkek sporcularda 6 haftalık anerobik/aerobik ve kassal dayanıklılık antrenmanları sonucunda kısa süreli ve aralıklı olarak yapılan yüksek şiddetli maksimal eforlarda ACE ID ve DD genotiplilerin benzer antrenman yüklenmelerinde II genotiplilere oranla daha fazla performans gelişimi sağladığı, ACE gen polimorfizmlerinin ID DD II olacak şekilde lineer bir dağılım gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This concluded to evaluate the potential effects of the ACE gene polymorphism on Yo-Yo Intermittent Aggregation 2 Test (Level 2) performance in a group of active young men and to determine the genotype distribution. This study is based on volunteers of 53 young non-elite male athletes (30 basketball and 23 volleyball players) aged 19-24. Within the scope of the research, they participated in condition improving anaerobic/aerobic threshold (long-term brisk runs) and muscular endurance (circuit training) training 3 days a week (one unit/90 minutes). Genotyping was performed using the KASP genotyping method or microarray analysis from genomic DNA obtained from oral epithelium or leukocytes. Additionally, the Yo-Yo Intermittent Recovery Test (Level 2) was prepared at the beginning and at the end of the study (6 weeks) to evaluate anaerobic/anaerobic power and recovery. All group ACE genotype distributions and differences in basketball and volleyball groups were analyzed by Chi Square Test. Genotype distributions observed in basketball and volleyball competitions were ID 46.7% and 47.8%, respectively; DD was detected in 33.3% and 39.1% and II in 20.0% and 13.0%. When the genotype frequencies between the two groups were compared, no significant difference was found (p > 0.05). In non-elite young male athletes who can do this, as a result of 6-week anaerobic/aerobic and muscular endurance training, those with ACE ID and DD genotypes showed better performance in short-term endurance and intermittent high-intensity maximal efforts than those with II genotypes in similar training, and ACE gene polymorphisms ID DD It was observed that it showed a linear distribution as II.