Lived citizenship experiences of highly skilled migrants in Budapest and Athens: The emergence of patriotic cosmopolitan citizens
Budapeşte ve Atina'da yüksek nitelikli göçmenlerin yaşadığı vatandaşlık deneyimleri: Yurtsever kozmopolit vatandaşların ortaya çıkışı
  1. Tez No: 905135
  2. Yazar: PINAR DİLAN SÖNMEZ GIOFTSIOS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IOANNİS GRİGORİADİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ekim 2022 ile Şubat 2024 arasında Budapeşte ve Atina'da gerçekleştirilen 62 yarı yapılandırılmış görüşme ve 177 katılımcıdan oluşan çevrimiçi anketin analizi yoluyla yüksek nitelikli göçmenlerin yaşanmış vatandaşlık deneyimlerini araştırıyor. Çalışma, oldukça hareketli bireyler olarak çok katmanlı bağlanmalar geliştiren yüksek nitelikli göçmenler tarafından vatandaşlığın nasıl anlaşıldığını ve tüketildiğini anlamayı amaçlamaktadır. Ulusötesi bir ortamda yaşanan vatandaşlığın karmaşıklıklarını yakalamak için bu araştırma, aşağıdan yukarıya bir bakış açısı benimseyerek vatandaşlık, kozmopolitizm, vatanseverlik, aidiyet ve günlük yaşam çalışmaları üzerine çeşitli literatürden yararlanmaktadır. Çalışma, göçmenlerin vatandaşlık anlayışlarının, hak ve görevlerle dolu hukuki-siyasi statü ile yaşadıkları sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel ve duygusal deneyimlerden kaynaklanan bir kimlik ve çok katmanlı aidiyet duygusunun birleşimine dayalı olarak şekillendiğini öne sürüyor. Bu çalışma, yaşanmış vatandaşlığı, bireylerin devlet içinde ve ötesinde, hem kamusal hem de özel alanlarda günlük yaşamda yaşadıkları aidiyet ve bir arada yaşama deneyimlerini içeren ilişkisel sürecin bir toplamı olarak tanımlamaktadır. Araştırma, yüksek nitelikli göçmenlerin deneyimlerinin ve anlatılarının, bu çalışmada vatansever kozmopolit vatandaşlık olarak kavramsallaştırılan ve onları melez vatandaşlara dönüştüren farklı bir vatandaşlık anlayışını ortaya koyduğunu ileri sürüyor. Çalışma, duygusal ve konuyu tanımlayan yönlerin öneminin altını çizerek aşağıdan vatandaşlığın temeli, tezahürleri ve işlevselleştirilmesine ilişkin analitik çerçeveyi ve düşünceyi geliştirmektedir. Bu ampirik araştırma, yüksek nitelikli göçün politika odaklı, makro düzeydeki analizlerine odaklanan mevcut çalışmaların ötesine geçerek Budapeşte ve Atina'daki yüksek nitelikli göçmenlere ilişkin bilgi üretimine benzersiz bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the lived citizenship experiences of highly-skilled migrants through the analysis of 62 semi-structured interviews and an online questionnaire (N=177) conducted in Budapest and Athens between October 2022 and February 2024. The study aims to understand and explain how citizenship is understood and appropriated by highly skilled migrants who develop multi-layered attachments as highly mobile individuals, reflecting on their everyday transnational lives in the urban setting of Budapest and Athens. The study suggests that migrants' understanding of citizenship is shaped based on an amalgamation of legal-political status laden with rights and duties, and an identity and multi-layered sense of belonging derived from their lived socio-economic, socio-cultural, and emotional experiences. This study defines lived citizenship as a sum of the relational process involving experiences of belonging and coexistence that individuals undergo in everyday life within and beyond states, in both public and private realms. The research argues that highly skilled migrants' experiences and narratives demonstrate a distinct understanding of citizenship, which is conceptualized in this study as patriotic cosmopolitan citizenship, turning them into hybrid citizens. The study advances the analytical framework and thinking on the foundation, manifestations, and operationalization of citizenship from below, underlining the significance of affective and subject-defining aspects. This empirical research goes beyond the existing studies which focus on policy-oriented, macro-level analyses of highly-skilled migration, presenting a unique contribution to the production of knowledge on highly skilled migrants in Budapest and Athens.