Jean Baudrıllard'ın hipergerçeklik kavramının ontolojik statüsü ve ekran sorunsalı: Ready Player One filmi örneği
The ontological status of Jean Baudrillard's concept of hyperreality and the problematic of the screen: The example of the movie Ready Player One
  1. Tez No: 905136
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CEYDA ILGAZ BÜYÜKBAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu tez, Jean Baudrillard'ın hipergerçeklik kavramını ve ekran sorunsalını, modern toplumun simülasyon evrenleri üzerindeki etkileri bağlamında derinlemesine incelemekte ve bu bağlamda ontolojik soruları da gündeme getirmektedir. Tez, Baudrillard'ın teorilerini, modern dünyanın dijital ve sanal gerçeklik evrenlerinde nasıl somutlaştığını adım adım ele alarak, hipergerçekliğin ve simülatif varoluşun nasıl şekillendiğini açıklamayı amaçlamaktadır. İlk bölümde, Baudrillard'ın Tanrı'nın ölümü ve bu ölümün modern toplumda simülatif bir Tanrı figürü yaratmasına nasıl yol açtığı tartışılmaktadır. Bu tartışma, Baudrillard'ın düalizm ve kötülük ilkesi bağlamında, iyiliğin ve kötülüğün sınırlarının nasıl bulanıklaştığını ve bu kavramların birbirine nasıl dönüşebileceğini göstermektedir. Ardından, felaket ilkesi ve enerjinin yazgısı gibi kavramlar üzerinden, modern toplumda anlamın ve enerjinin nasıl tüketildiği ve yeniden üretildiği incelenmiştir. Bu süreç, aynı zamanda ontolojik bir dönüşümü de beraberinde getirmiştir; gerçekliğin yerini simülasyonlar almış, varlıkların ontolojik statüsü değişmiştir. İkinci bölümde, fraktal ilke ve tarihin sonu ilkesi ile birlikte, simülasyonun modern toplumda nasıl bir tarihi yeniden inşa ettiği ve ekranın, bu yeniden inşadaki rolü detaylı olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda, Körfez Savaşı, Baudrillard'ın olay ve simülakr kavramları çerçevesinde ele alınarak, savaşın gerçekte yaşanmış bir olay mı yoksa medya tarafından inşa edilmiş bir simülakr mı olduğu tartışılmıştır. Son bölümde ise, Spielberg'ün Ready Player One filmi, Baudrillard'ın hipergerçeklik ve ekran kavramları çerçevesinde çözümlemeye tabi tutulmuştur. Bu bağlamda, filmdeki sanal gerçeklik dünyasının, Baudrillard'ın teorilerinin somut bir yansıması olduğu ortaya konulmuştur. Bu çözümleme, Kavramsal Çerçeve ve Teorik Analiz ile gerçekleştirilmiş ve Baudrillard'ın kavramlarının modern sinema bağlamında nasıl hayat bulduğunu göstermeyi amaçlamıştır. Tez, modern dünyada gerçeklik ve simülasyon arasındaki sınırların giderek belirsizleştiği, bireylerin kimliklerini ve ontolojik statülerini yeniden inşa ettikleri bir çağda, Baudrillard'ın teorilerinin ne denli geçerli olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores Jean Baudrillard's concept of hyperreality and the problem of the screen within the context of their profound effects on modern society's simulation universes, also addressing the ontological questions that arise from these concepts. The thesis aims to methodically dissect Baudrillard's theories, illustrating how hyperreality and simulacral existence are constructed step by step through various principles. In the first section, the discussion focuses on Baudrillard's notion of the death of God and how this death has led to the creation of a simulacral God figure in modern society. This analysis also covers Baudrillard's concepts of dualism and the principle of evil, showing how the boundaries between good and evil become blurred, leading to the transformation of these concepts into their opposites. Following this, the thesis examines how meaning and energy are consumed and reproduced in modern society through the principles of catastrophe and the destiny of energy. This process also entails an ontological transformation; simulations replace reality, altering the ontological status of beings. In the second section, the focus shifts to the fractal principle and the end of history, exploring how simulation reconstructs history in modern society and the role of the screen in this reconstruction. In this context, the Gulf War is analyzed within Baudrillard's framework of events and simulacra, questioning whether the war was a real event or a simulacrum constructed by the media. The final section provides an in-depth analysis of Spielberg's movie Ready Player One within the framework of Baudrillard's concepts of hyperreality and the screen. In this context, the virtual reality world depicted in the film is revealed as a concrete reflection of Baudrillard's theories. This analysis was conducted using the Conceptual Framework and Theoretical Analysis, aiming to demonstrate how Baudrillard's concepts are brought to life in the context of modern cinema. The thesis aims to demonstrate the enduring relevance of Baudrillard's ideas in an era where the boundaries between reality and simulation are increasingly blurred, leading individuals to reconstruct their identities and ontological statuses.