Yoğun bakım ünitesindeki COVID-19 hastalarına verilen farklı pozisyonların dispne ve solunum parametrelerine etkisi
Effect of different positions given to COVID-19 patients in the intensive care unit on dyspnea and respiratory parameters
  1. Tez No: 905167
  2. Yazar: AYŞENUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Geçmiş yıllarda solunum sistemi hastalıkları semptom yönetiminde kullanılan pozisyon verme yöntemlerinin COVID-19 tedavisinde de oksijenlenmeyi arttıracağı ve solunum parametrelerini iyileştirebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada yoğun bakım ünitelerinde COVID-19 hastalarına verilen farklı pozisyonların dispne ve solunum parametrelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma bir devlet hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini yoğun bakımda tedavi gören 16 müdahale ve 16 kontrol grubu olmak üzere toplam 32 non-entübe COVID-19 hastası oluşturmaktadır. Müdahale grubunda bulunan hastaların oksijen satürasyonunun en yüksek olduğu pozisyon belirlenerek bireyselleştirilen pozisyon verme yöntemi daha sık uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Vizüel Analog Skala (VAS), Modifiye Medical Research Ölçeği, Modifiye Borg Skalası ve Hasta Takip Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 kullanılmıştır. BULGULAR: VAS ve Modifiye Borg Skalası ile ölçülen dispne şiddetinin müdahale grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azaldığı belirlenmiştir. Kontrol grubunun oksijen satürasyonunda anlamlı bir artış görülmezken müdahale edilen grubun oksijen satürasyonunda anlamlı derecede artış olduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubunda kalp hızında artış yaşanırken müdahale grubunda azalma tespit edilmiştir. Kontrol grubunun solunum sayısı müdahale grubuna oranla daha yüksek olduğu ve müdahale grubunda solunum sayılarının zamanla azalış gösterdiği tespit edilmiştir. SONUÇLAR: COVID-19'a bağlı gelişen solunum sistemi semptom yönetiminde bireyselleştirilmiş pozisyon verme yöntemi ile hastanın total oksijenizasyonunu arttıran pozisyon türünün verilmesinin dispne ve solunum parametrelerini iyileştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: It is thought that positioning methods used in symptom management of respiratory system diseases in the past years will increase oxygenation and improve respiratory parameters in the treatment of COVID-19. This study aimed to examine the effects of different positions given to COVID-19 patients in intensive care units on dyspnea and respiratory parameters. MATERIAL AND METHOD: The research was conducted in the intensive care units of a state hospital. The sample of the study consists of a total of 32 non-intubated COVID-19 patients treated in intensive care, including 16 intervention and 16 control groups. The individualized positioning method was applied more frequently by determining the position in which the oxygen saturation of the patients in the intervention group was highest. Personal Information Form, Visual Analog Scale (VAS), Modified Medical Research Scale, Modified Borg Scale and Patient Follow-up Form were used to collect data. SPSS 26.0 was used to analyze the data. FINDINGS: It was determined that the severity of dyspnea measured by VAS and Modified Borg Scale decreased significantly in the intervention group compared to the control group. While there was no significant increase in the oxygen saturation of the control group, it was determined that there was a significant increase in the oxygen saturation of the intervention group. While there was an increase in heart rate in the control group, a decrease was detected in the intervention group. It was determined that the respiratory rate of the control group was higher than the intervention group and that the respiratory rate in the intervention group decreased over time. RESULTS: It has been concluded that in the management of respiratory system symptoms due to COVID-19, individualized positioning and positioning that increases the patient's total oxygenation improves dyspnea and respiratory parameters.