Tip 2 diyabeti olan yaşlı bireylerin başarılı yaşlanma ve mutlulukdüzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between successful aging andhappiness levels of elderly individuals with type 2 diabetes
- Tez No: 905168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL GÜLHAN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, tip 2 diyabet tanısı olan 65 yaş ve üzeri bireylerin başarılı yaşlanma ve mutluluk düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı desende yapıldı. Araştırmanın örneklemini Rize Devlet Hastanesi Dahiliye Servisi'nde tip 2 diyabet tanısı olan ve yatarak tedavi alan 65 yaş ve üzeri 309 hasta oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından Nisan-Ağustos 2023 tarihleri arasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Başarılı Yaşlanma Ölçeği”ve“Oxford Mutluluk Ölçeği-Kısa Formu”kullanılarak, yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Formların uygulanması her hasta için yaklaşık 15-25 dakika sürdü. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, ortanca, standart sapma, Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov testi, Kruskall Wallis, Dunn testi, Mann-Whitney U ve Spearman's rho Korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmada, yaşlı hastaların Başarılı Yaşlanma Ölçeği toplam puan ortalaması 43.66±11.29 olup;“Sorunlarla Mücadele Etme”alt boyut puan ortalaması 29.16±8.34 ve“Sağlıklı Yaşlanma”alt boyut ortalaması 14.41±3.48 olarak saptandı. Yaşlı hastaların Oxford Mutluluk Ölçeği-Kısa Formu toplam puan ortalaması 18.58±4.16 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive, cross-sectional and correlation design to determine the relationship between successful aging and happiness levels of individuals aged 65 and over with a diagnosis of type 2 diabetes. The sample of the study consisted of 309 patients aged 65 and over who were diagnosed with type 2 diabetes and received inpatient treatment at the Rize State Hospital Internal Medicine Service. The data was collected by the researcher between April-August 2023 by face-to-face interview technique using the“Patient Introduction Form”,“Successful Aging Scale”and“Oxford Happiness Scale-Short Form”. The application of the forms took approximately 15-25 minutes for each patient. Number, percentage, mean, median, standard deviation, Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov test, Kruskall Wallis, Dunn test, Mann-Whitney U and Spearman's rho Correlation analysis were used to evaluate the data. In the study, the average total score of the elderly patients on the Successful Aging Scale was 43.66±11.29; The mean score of the“Dealing with Problems”sub-dimension was 29.16±8.34 and the mean of the“Healthy Aging”sub-dimension was 14.41±3.48. The Oxford Happiness Scale-Short Form total score average of elderly patients was found to be 18.58±4.16.