Total diz protezi ameliyatı uygulanan hastalarda preoperatif eğitimin kinezyofobi üzerine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of preoperative education on kinesiophobia in patients undergoing total knee replacement surgery: A randomized controlled study
- Tez No: 905169
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR CANDAŞ ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, total diz protezi uygulanan hastalarda preoperatif dönemde verilen eğitimin kinezyofobi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini güç analizi ile belirlenen 60 deney ve 60 kontrol grubu olmak üzere toplam 120 kişi oluşturdu. Çalışmada, deney grubundaki hastalara preoperatif dönemde görsel materyal destekli sözel eğitim verilirken, kontrol grubunda bulunan hastalara standart hastane protokolü uygulandı. Veriler, Tanıtıcı Özellikler Formu, STAI Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği, Kinezyofobi Nedenleri Ölçeği ve Görsel Analog Skala araçları kullanılarak, ilk karşılaşma, ameliyat sabahı, ameliyattan bir gün sonra, mobilizasyondan 24 saat sonra ve taburculuk sırası olmak üzere beş aşamada toplandı. Araştırma bulgularına göre, uygulama öncesi deney ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, anksiyete, kinezyofobi, ağrı düzeyi, önceki deneyimler gibi birçok tanıtıcı özellik açısından anlamlı bir fark görülmedi (p>0.05). Preoperatif kinezyofobi ile durumluk anksiyete düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (r=0.109, p=0.235). Bunun yanı sıra, ameliyat sabahı deney grubu hastalarının anksiyete düzeylerinin kontrol grubu hastalarına oranla anlamlı şekilde daha düşük olduğu belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled trial to evaluate the effect of preoperative education on kinesiophobia in patients undergoing total knee arthroplasty. The sample of the study consisted of a total of 120 individuals, with 60 in the experimental group and 60 in the control group, determined by power analysis. In the study, patients in the experimental group were provided with verbal education supported by visual materials during the preoperative period, while those in the control group were subjected to standard hospital protocols. Data were collected using the Demographic Information Form, the State-Trait Anxiety Inventory, the Kinesiophobia Causes Scale, and the Visual Analog Scale in five stages: at the first encounter, on the morning of surgery, one day after surgery, 24 hours after mobilization, and at discharge. According to the study findings, there was no significant difference between the experimental and control groups in terms of demographic characteristics such as age, gender, marital status, education level, anxiety, kinesiophobia, pain levels, and previous experiences before the intervention (p>0.05). There was no significant relationship between preoperative kinesiophobia and state anxiety levels (r=0.109, p=0.235). Additionally, it was found that the anxiety levels of patients in the experimental group were significantly lower than those in the control group on the morning of surgery (p0.05).