The application of machine learning algorithms for credit default prediction within the European regulatory framework
Avrupa düzenleyici çerçevesi kapsamında kredi temerrüt tahmini için makine öğrenmesi algoritmalarının uygulanması
- Tez No: 905193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu makale, Avrupa düzenleyici çerçevesi bağlamında kredi temerrütlerini tahmin etmek için makine öğrenimi algoritmalarının uygulanmasını sunmaktadır. Teorik olarak bankacılık sektöründe makine öğreniminin ortaya çıkışı, klasik istatistiksel yöntemlerden farkı ve bankaların Avrupa yasal düzenleyici çerçevesi ile ilgili olarak bu tür algoritmaları uygularken karşılaştıkları zorluklar öne çıkarılmaktadır. Ayrıca, bu çalışma Lojistik Regresyon, Karar Ağacı, Gradyan Artırma, K-En Yakın Komşular, Destek Vektör Makineleri, Sinir Ağı, Transformer ve Lojistik Regresyon ve Destek Vektör Makineleri 'nin bir kombinasyonu olan Yığın Model'in uygunluğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bunu kolaylaştırmak için Güney Almanya Kredi veri seti kullanılmıştır. İlk olarak, veri setindeki tüm değişkenler algoritmaların değişken seçimi için kullanılabilir hale getirilmiştir. İkinci aşamada ise, GDPR'de tanımlannan ayrımcı değişkenler hariç tutularak, düzenleyici beklentilerinin risk modellemesi üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Tüm değişkenleri içeren sonuçlar, Karar Ağacı için 0,74 ile Destek Vektör Makineleri için 0,79 arasında değişen bir doğruluk göstermektedir. Ayrımcı değişkenler hariç tutulduğunda, model uyumu daha zayıftır. Ayrımcılığı ortadan kaldırmak gibi yasal düzenleyici gereklilikleri sonucu model uyumunun bozulması, bankaların temerrütleri daha az doğrulukla tahmin etmesine ve bu da finansal istikrarda marjinal bir düşüşe yol açabilir. Temel makine öğrenimi yöntemlerinin önemli model uyumu, bu tür algoritmaların temerrüt tahmini için genel bir uygunluğuna işaret ederken, süreçlerdeki şeffaflık ve entegrasyon zorlukları, bireysel kredi riski faktörlerinin izlenebilirliği ve düzenleyici gereklilikler daha fazla araştırma yapılmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
This work presents the application of machine learning algorithms to predict credit defaults in the context of the European regulatory framework. It highlights on a theoretical basis the advent of machine learning in the banking sector, the difference to classical statistical methods and the challenges banks face regarding to the European regulatory framework when applying such algorithms. Furthermore, this work aims to assess the eligibility of Logistic Regression, Decision Tree, Gradient Boosting, K-nearest Neighbors, Support Vector Machine, Neural Network, Transformer Model and a Stacked Model, which is a combination of Logistic Regression and Support Vector Machine. To facilitate this, the South German Credit dataset is used. Initially, all attributes in the dataset are made available for the feature selection of the algorithms. In a second run, discriminatory variables as defined in the GDPR are excluded to assess the impact of regulatory expectations on risk modelling. The results including all attributes show an accuracy ranging from 0.74 for Decision Tree to 0.79 for the Support Vector Machine. When excluding the discriminatory attributes, the model fit is slightly inferior. The deterioration of a model fit due to regulatory requirements such as non-discrimination might lead to a marginal decrease of financial stability, because banks might predict defaults with less accuracy. Even though the substantial model fit of basic machine learning methods indicates a general eligibility of such algorithms in default prediction, the challenge of intransparency and integration in processes requires further research with respect to traceability of single credit risk factors and to the regulatory requirements.