Kuzey Atlantik Salınımı'nın Türkiye'deki donlu günler üzerine etkileri
Effects of the North Atlantic Oscillation frost days in Türkiye
- Tez No: 905192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN BOZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kuzey Atlantik Salınımı özellikle Kuzey Yarım Küre orta kuşağı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Atlas Okyanusu'nun kuzey ve güney kısmında olan basınç farklılığından ileri gelen bu salınımın indisinin özellikle Anadolu Yarımadası'na fazlaca etkileri olmaktadır. Bu çalışmada geniş ölçekli bağlantılar tek tek değerlendirilmiş olup, salınım indisinin pozitif ve negatif olma durumlarının ülkemizde kasım, aralık, ocak, şubat ve mart aylarında görülen donlu gün sayılarına etkileri ele alınmıştır. Bunun için pearson korelasyon katsayısından yararlanılmıştır. NAO indisinin kasım, aralık, ocak, şubat ve mart aylarında ülkemizde görülen donlu gün sayılarına olan etkileri bölgesel ölçekte değerlendirilmiştir. Bunun için Ege, Marmara, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Sonuç olarak NAO'nun ülkemide görülen donlu gün sayılarına olan etkilerinin kasım, aralık ve mart aylarında ocak ve şubata nazaran daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The North Atlantic Oscillation has a particularly large impact on the mid-latitudes of the Northern Hemisphere. The index of this oscillation, which arises from the pressure difference in the northern and southern parts of the Atlantic Ocean, has great effects especially on the Anatolian Peninsula. In this study, large-scale connections were evaluated one by one, and the effects of positive and negative emission index on the number of frosty days seen in November, December, January, February and March in our country were discussed. For this purpose, Pearson correlation coefficient was used. The effects of the NAO index on the number of frost days in our country in November, December, January, February and March were evaluated on a regional scale. For this purpose, the Aegean, Marmara, Mediterranean, Black Sea, Central Anatolia, Southeastern and Eastern Anatolia Regions were evaluated separately. As a result, it was concluded that the effects of NAO on the number of frost days in my country were greater in November, December and March than in January and February.