Green synthesis method for silver nanoparticles and evaluation of their effect on cell viability on human neuroblastoma cells
Gümüş nanopartikülleri için yeşil sentez yöntemi ve insan nöroblastomu üzerindeki hücre canlılığı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 905194
  2. Yazar: ANWAR SALEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nöroblastoma, Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklarda rol oynayan nöronlarla bazı hücresel özellikleri paylaşan karmaşık bir pediatrik kanserdir. İnsan nöroblastoma SH-SY5Y hücre hattı, bu durumları modellemek için yaygın olarak kullanılır ve potansiyel tedavileri keşfetmek için yararlı bir platform sağlar. Gümüş nanopartiküller (AgNP'ler), geleneksel sentez yöntemleriyle bağlantılı toksisite ve çevresel etkiler konusunda devam eden endişeler olmasına rağmen, ayırt edici özellikleri nedeniyle umut verici adaylar olarak dikkat çekmiştir. Bu çalışma, Aloe vera özütü kullanılarak AgNP'lerin yeşil sentezini araştırmış ve bunların insan nöroblastoma SH-SY5Y hücrelerinin yaşayabilirliği üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Sentezlenen AgNP'leri karakterize etmek için çeşitli teknikler kullanılmış ve başarılı oluşumları ve stabiliteleri doğrulanmıştır. MTT testi, daha düşük konsantrasyonların kabul edilebilir biyouyumluluk gösterdiği, SH-SY5Y hücreleri üzerinde AgNP'lerin doza bağlı sitotoksik bir etki gösterdiğini göstermiştir. Bu araştırma, yeşil sentezlenen AgNP'lerin nöroblastoma için uygulanabilir bir terapötik seçenek olarak potansiyelini vurgularken, aynı zamanda dikkatli dozaj yönetiminin önemini de vurgulamaktadır. Ayrıca, bu çalışma Aloe vera kullanarak AgNP'lerin yeşil sentezine odaklanarak ve nörodejeneratif hastalıklarla ilişkili terapötik potansiyellerini değerlendirerek bu genişleyen alana katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma is a complex pediatric cancer that shares some cellular traits with neurons involved in neurodegenerative diseases like Alzheimer's and Parkinson's. The human neuroblastoma SH-SY5Y cell line is commonly used to model these conditions, providing a useful platform for exploring potential treatments. Silver nanoparticles (AgNPs) have gained attention as promising candidates due to their distinctive properties, although there are ongoing concerns regarding the toxicity and environmental effects linked to traditional synthesis methods. This study investigated the green synthesis of AgNPs using Aloe vera extract and assessed their effects on the viability of human neuroblastoma SH-SY5Y cells. Various techniques were employed to characterize the synthesized AgNPs, confirming their successful formation and stability. The MTT assay demonstrated a dose-dependent cytotoxic effect of AgNPs on SH-SY5Y cells, with lower concentrations showing acceptable biocompatibility. This research highlights the potential of green synthesized AgNPs as a viable therapeutic option for neuroblastoma, while also emphasizing the importance of careful concentration management. Moreover, this study aims to add to this expanding field by concentrating on the green synthesis of AgNPs using Aloe vera and assessing their therapeutic potential in relation to neurodegenerative diseases.