Game theory and machine learning approach for treatment of some neurological brain disorders
Oyun teorisi ve makine öğrenimi yaklaşımı ile bazı nörolojik beyin bozukluklarının tedavisi
  1. Tez No: 905197
  2. Yazar: PARISA KHALEGHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAMİDOĞLU, DOÇ. DR. ÖMER MELİH GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Nörolojik bozukluğu olan hastalarda depresyon tanısı tedavi sürecinin en önemli parçasıdır. Bu hastalar beyni doğrudan etkileyen ilaçlar kullanıyor ve depresyon bu ilaçların en sık görülen yan etkilerinden biri. Ayrıca bu hastalara sıklıkla electroencephalogram (EEG) testi yapılır. Bu nedenle EEG'de depresyonla ilişkili biyobelirteçlerin belirlenmesi bu hastalarda tedavi yaklaşımını geliştirebilir. Bu amaçla depresif ve depresif olmayan 232 hastanın EEG özellikleri kullanıldı. Daha sonra önemli özellikleri bulmak ve boyut azaltma tekniklerinin verimliliğini artırmak için özellik çıkarımı uygulandı. Principal component analysis (PCA) ve t-Distributed Stochastic Neighbor Embedding (t-SNE) kullanılarak boyut azaltımının ardından model, %98 doğruluk ve %60'ın üzerinde güven düzeyine yol açan bir convolutional neural network (CNN) tarafından eğitildi. Sonunda, bir SHapley Additive exPlanations (SHAP), modelin depresyonu teşhis ettiği en etkili özellikleri gösterir. Ayrıca oyun teorik yönü, modeli yalnızca depresyon biyobelirteçleri üzerinde eğitirsek modelin performansının nasıl artırılabileceğini gösterir.
Özet (Çeviri)
Diagnosis of depression is the most important part of the treatment process in patients with neurological disorders. These patients use medications that directly affect the brain and depression is one of the most common side effects in these medications. In addition, these patients frequently undergo an electroencephalogram (EEG) test. Therefore, the identification of biomarkers related to depression in EEG can improve the treatment approach in these patients. For this purpose, EEG features of 232 patients including depressed and non-depressed patients were used. Then, Feature EXtraction (FEX) was applied to find significant features and improve the efficiency of dimensionality reduction techniques. After dimensionality reduction using Principal component analysis (PCA) and t-Distributed Stochastic Neighbor Embedding (t-SNE), the model was trained by a convolutional neural network (CNN) which leads to accuracy of 98% and confidence level of more than 60%. Eventually, a SHapley Additive exPlanations (SHAP) illustrates the most effective features on which the model diagnoses depression. Furthermore, a game-theoretic aspect indicates how the performance of the model can be improved if we train the model only on depression biomarkers.