Empowering narrative design in video games with large language models: A case study of Assassin's Creed Odyssey
Büyük dil modelleri ile video oyunlarında hikaye tasarımını güçlendirmek: Assassın's Creed Odyssey üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 905196
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, video oyunlarında bulunan görevlerin, büyük dil modelleri aracılıyığıyla tasarlanması ile ilgili olan yenilikçi uygulamaları Assassin's Creed Odyssey örneği üzerinden incelemektedir. Bu çalışma, topluluk tarafından gönüllü bir şekilde kayıt altına alınmış oyun verilerinin, sentetik bir veritabanı haline getirilerek büyük dil modellerinin fine-tune edilmesi üzerine bir metodoloji kurgulamaktadır. Farklı parametreler ile fine-tune edilmiş modellerin ürettiği görevler farklı kriterler doğrultusunda değerlendirilmiş ve bu modellerin bağlamsal olarak uygun görevler üretme konusundaki yetkinlikleri karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sonuçları, fine-tuned edilmiş modellerin içerik üretimi konusunda potansiyel sunduğu ancak temel modellerin bir çok değerlendirme kriterinde fine-tuned edilmiş varyantlara göre daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the innovative application of Large Language Models (LLMs) in video game quest design, with a specific focus on Assassin's Creed Odyssey. The study aims to develop a methodology for fine-tuning LLMs using synthetic data derived from structured quest information and to evaluate their effectiveness in generating contextually appropriate quests compared to non-fine-tuned models. Leveraging community-driven content from the Assassin's Creed Fandom Wiki, the research constructs a robust dataset to fine-tune models like ChatGPT 3.5 Turbo and GPT-4o-mini. The findings reveal that while fine-tuning offers potential for specialized content generation, base models often outperform fine-tuned variants across multiple evaluation criteria. The research highlights the importance of structured data and nuanced fine-tuning strategies in achieving high-quality, AI-generated content. This work contributes to the growing body of knowledge on the intersection of AI and game design, offering insights into the future of narrative generation and the role of AI in creative industries.