A novel coalition game on management of electronic health records in blockchain technology
Blokzincir teknolojisinde elektronik sağlık kayıtlarının yönetimi üzerine yeni bir koalisyon oyunu
- Tez No: 905198
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ALİ HAMİDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Elektronik sağlık kayıtlarının (EHR'ler) toplanması ve entegrasyonu, sağlık hizmetlerinin genel kalitesini artırmıştır. Tüm sağlık kurumlarının operasyonlarını tek bir kayıtta merkezileştirerek ve yetkili kişilere sunarak, blok zinciri uygulamaları elektronik sağlık kayıtlarını güvenli, değiştirilemez ve emniyetli bir şekilde saklama imkânı sunar. Bu bağlamda, tezde EHR'lerin yönetim sürecinde iki tür blok zinciri uygulaması ele alınmıştır: özel ve halka açık blok zinciri. Bu açıdan, çalışma bu uygulamaları hız, güvenlik ve blok boyutu açısından karakterize etmiş ve blok zinciri kullanıcıları, tıbbi doktorlar ve hastalar arasında iş birliği olasılığını anlamak için yeni bir koalisyon oyunu ortamı oluşturmuştur. Bu çerçevede, hem özel hem de halka açık blok zinciri kullanıcılarının yanı sıra bazı oynanabilirlik koşulları altında tıbbi personel üzerinde Shapley değer analizi yapılmıştır. Her grubun katkısı, hız, güvenlik, blok boyutu ve maliyet gibi parametrelere göre değerlendirilmiştir. Çalışma, adil ve güvenli bir tıbbi platform altında, tıbbi doktorlar ve hastaların büyük ölçekli EHR verileriyle uğraşırken özel blok zincirini halka açık blok zincirine tercih ettiğini kanıtlamaktadır. Ayrıca, önerilen oyunda tıbbi personelin ve hastaların Shapley değeri en yüksek olup, bu durum onların EHR'lerin yönetim sürecinde özel ve halka açık blok zinciri kullanıcılarıyla iş birliği yapma isteklerini göstermektedir. Teorik bulguların doğrulandığı iki örnek veri seti baz alınarak sayısal sonuçlar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The collection and integration of health data through electronic health records (EHRs) has improved the overall quality of healthcare. By centralizing all healthcare institutions' operations in a single record and making it available to authorized individuals, blockchain applications offer a safe, immutable, and secure way to store electronic health records. In this context, the thesis considered two types of blockchain applications: permissioned and permissionless blockchains, in the management process of EHRs. In this regard, the study characterizes these applications in terms of speed, security, and block size, and then constructed a novel coalition game environment to understand the possibility of collaboration between blockchain users, medical doctors, and patients. In this framework, Shapley value analysis is performed on users of both permissioned and permissionless blockchains, as well as medical personnel, under some playability conditions. The contribution of each group is evaluated according to parameters including speed, security, block size, and cost. Here, the study proves that under a fair and secure medical platform, medical doctors and patients prefer permissioned blockchain to permissionless blockchain when dealing with large-scale EHR data. Moreover, the Shapley value of medical staff together with patients is the highest in the proposed game, which suggests that they are willing to cooperate with permissioned and permissionless blockchain users in the management process of EHRs. Numerical results are performed based on two sample data sets where theoretical findings are justified.