Assessing the effect of coupled geomechanical and fluid-flow problems in geothermal reservoirs via numerical modeling
Jeotermal rezervuarlardaki bağlantılı jeomekanik ve akışkan akış sorunlarının sayısal modelleme ile etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 905199
  2. Yazar: YUSSIF MUSTAPHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yakın zamana kadar, rezervuar simülasyonları bağımsız bir şekilde yürütülüyordu; bu geleneksel yöntem, gözeneklilik ve geçirgenliğin gözenekli ortamdaki gerilimlerden bağımsız olduğunu varsaymıştır. Son çalışmalar, rezervuar simülasyonu sırasında jeomekanik etkilerin göz ardı edilmesinin, yanlış basınç ve hacim tahminlerine yol açtığını bulmuştur. Birçok rezervuar operasyonunda, örneğin EOR, CO2 sekestrasyonu ve jeotermal rezervuarlar gibi, birleşik jeomekanik ve akış problemleriyle karşılaşılabilir. Petrol geri kazanım süreçlerini iyileştirmek için su veya CO2 gibi akışkanlar rezervuara enjekte edilebilir. Enjekte edilen akışkan, sadece petrolün viskozite gibi özelliklerini değil, aynı zamanda rezervuar kayaç özelliklerini, yani gözeneklilik ve geçirgenlik gibi özelliklerini de artırılmış rezervuar basıncı yoluyla değiştirebilir. Basınç değişiklikleri, rezervuarın genişlemesine veya büzülmesine yol açarak, rezervuardaki gerilme ve deformasyon dağılımını değiştirir. Aynı zamanda, gözenekli alandaki değişiklikler akış denklemlerini etkiler. Bu akuple problem, poroelastisite modeller ile çözülebilir. Jeotermal rezervuarlarda termal gerilmeler baskın olabilir. Bu durumda, jeotermal rezervuarın uzun süreli davranışını doğru bir şekilde modellemek için termo poroelastik modeller kullanılmalıdır. Bu tezde, bu tür birleşik termal, jeomekanik ve akışkan akışı koruma denklemleri sayısal olarak birlikte çözülecektir. Termo poroelastisitenin etkisi, kısa devre yapan bir çatlak akışı problemi için çatlaklı bir jeotermal rezervuar üzerinde gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
Until recently, reservoir simulations were conducted in the stand-alone way; this conventional method assumed porosity and permeability are independent of the stresses in the porous media. Recent studies have found out that overlooking geomechanical effects during reservoir simulation leads to inaccurate estimations of pressure and volume. It is therefore necessary to couple the geomechanical and fluid flow effects for a more accurate representation of reality. Coupled geomechanical and fluid flow problems can be encountered in many reservoir operations, e.g., EOR, CO2 sequestration, and geothermal reservoirs. In order to enhance oil recovery processes, external fluids such as water or CO2 can be injected into the reservoir. The injected fluid might not only change the oil properties, e.g., viscosity, but also reservoir rock properties, i.e., porosity and permeability, via increased reservoir pressure. Pressure changes lead to the expansion or contraction of the reservoir, which eventually alters the stress and strain distribution in the reservoir. At the same time, the changes in the pore space affect the fluid flow equations. This coupled problem can be represented by poroelasticity models. In geothermal reservoirs, thermal stresses can be dominant. In this case, thermo-poroelastic models should be used to accurately model the long-term behavior of the geothermal reservoir. In this thesis, such kinds of coupled thermal, geomechanical, and fluid flow conservation equations will be explored and the essential coupling terms will be presented. The effect of thermo-poroelasticity will be shown on a fractured geothermal reservoir for a short-circuiting fracture flow problem.