Çelik-betonarme karma bir binanın TBDY-2018'e göre zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizi
Nonlinear time-history analysis of a steel-reinforced concrete composite building according to TBDY-2018
- Tez No: 905243
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ADANUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türkiye, dünya üzerindeki en aktif deprem bölgelerinden biri olarak tanınmaktadır. 1999 İzmit, 2011 Van, 2020 İzmir ve 2023 Kahramanmaraş depremleri, son yıllarda yaşanan ve büyük kayıplara neden olan depremlerdir. Bu depremler ülkemizdeki yapı stoğunun büyük bir kısmının depreme karşı dayanıksız olduğunu açığa çıkarmıştır. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 (TBDY-2018)'in 15. Bölümü, deprem etkisi altında mevcut bina sistemlerinin değerlendirilmesine dair kuralları içermektedir. Bu çalışmada, söz konusu kurallar ve hesap esasları doğrultusunda zaman tanım alanında doğrusal olmayan hesap yöntemi kullanılarak betonarme perdeler ve çelik çerçevelerden oluşan kompozit bir binanın deprem performansı incelenmiştir. Zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizler için on bir adet gerçek deprem kaydı seçilmiş ve ölçeklendirilerek kullanılmıştır. İncelenen bina Hatay ili İskenderun ilçesinde bulunmakta olup 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri sonrası hasar görmemiş ve aktif olarak kullanılmaktadır. Tezin son bölümünde, 6 Şubat 2023 Pazarcık (7.7 Mw) depremi yer hareketi kayıtları, iki farklı istasyondan alınarak yapı modeline etki ettirilmiş ve yapılan analizler neticesinde elde edilen sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is recognized as one of the most seismically active regions in the world. The 1999 İzmit, 2011 Van, 2020 İzmir, and 2023 Kahramanmaraş earthquakes are among the significant seismic events in recent years that have resulted in substantial losses. These earthquakes have revealed that a large portion of the building stock in our country is vulnerable to earthquakes. Chapter 15 of the Turkish Building Earthquake Code-2018 includes guidelines for evaluating existing building systems under seismic effects. In this study, the earthquake performance of a composite building consisting of reinforced concrete shear walls and steel frames was examined using a nonlinear time-history analysis method in line with the specified rules and calculation principles. Eleven real earthquake records were selected, scaled, and used for the nonlinear time-history analyses. The building under investigation is located in the İskenderun district of Hatay province, and it sustained no damage during the February 6, 2023, Kahramanmaraş earthquakes and is currently in active use. In the final section of the thesis, ground motion records from the February 6, 2023 Pazarcık (7.7 Mw) earthquake were obtained from two different stations and applied to the building model and the results obtained from the analyses were then examined.