Türkiye bina deprem yönetmeliği 2019'a göre tasarlanmış sanayi yapılarının kaba yapım maliyetlerinin karşılaştırması
Comparison of construction costs of industrial buildings designed according to Turkish building earthquake code 2019
  1. Tez No: 796129
  2. Yazar: HANDE NURYADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünyada ve Türkiye'de yaşanan depremlerden elde edilen tecrübeler, deprem mühendisliği ile teknolojideki gelişmeler sonucu Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007 (DBYBHY 2007) yerini Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2019 (TBDY 2019)'a bırakmıştır. 17 bölümden oluşan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2019 incelendiğinde, 7 bölümden oluşan Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007'nin mevcut bölümlerinin revize edildiği, önüretimli betonarme taşıyıcı sistem tasarımı, hafif çelik bina taşıyıcı sistem tasarımı, ahşap bina taşıyıcı sistem tasarımı, yüksek bina taşıyıcı sistem tasarımı, yalıtımlı bina taşıyıcı sistem tasarımı, düzenli yerinde dökme betonarme binaların basitleştirilmiş tasarımı, yapısal olmayan bina elemanlarının tasarımı gibi yeni bölümlerden oluştuğu görülmektedir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2019 ile birlikte 1996 yılından beri kullanılmakta olan Deprem Bölgeleri Haritası yürürlükten kalkarak, yerine Türkiye Deprem Tehlike Haritası 2019 (TDTH 2019) yürürlüğe girmiştir. Türkiye'de çelik yapı tasarımında uzun zamandır kullanılan, son yıllarda güncelliğini kaybederek tasarım konusundaki ihtiyaçları karşılayamayan çelik tasarım yönetmeliği yürürlükten kaldırılarak yerine Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik 2016 (ÇYTHYEY 2016) yürürlüğe girmiştir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2019 ve Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik 2016 ile birlikte bina taşıyıcı sistemlerinin tasarımına ilişkin Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007'ye göre yeni kural değişiklikleri yürürlüğe girmiştir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2019'da diğer bina türlerinde olduğu gibi sanayi binalarının deprem hesabında, kullanılan spektral ivme, deprem yükü azaltma katsayısı gibi parametreler, malzeme hesap değerleri ve tasarım esaslarında yapım maliyetini etkileyebilecek önemli değişiklikler olmuştur. Türkiye'de sanayi binalarının inşaatında taşıyıcı sistem olarak çelik, betonarme prefabrik ve bunların bir arada kullanılmasından oluşan karma sistemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki mevcut sanayi binalarını temsil edebilecek farklı boyutlara sahip tek açıklı ve tek katlı örnek sanayi binaları seçilerek çelik ve karma taşıyıcı sistem için Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2019'a göre tasarlanmıştır. Örnek sanayi binalarının tasarımı Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2019'daki farklı zemin sınıflarına ve Türkiye Deprem Tehlike Haritası 2019'a göre farklı depremselliğe sahip bölgelere (Kırklareli, Edirne, Tekirdağ Çorlu ve İstanbul Beylikdüzü) göre yapılarak, farklı taşıyıcı sistemler için kaba yapım maliyet hesapları yapılmıştır. Çalışmada incelenen sanayi bina örnekleri için bulunan hesap sonuçlarına göre farklı taşıyıcı sistemlerin kaba yapım maliyetleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the experiences gained from earthquakes in the world and in Türkiye, developments in earthquake engineering and technology, Turkish Building Earthquake Code 2007 (TBEC 2007) was abolished, and Turkish Building Earthquake Code 2019 was entered into force. When Turkish Building Earthquake Code 2019 (TBEC 2019), which consists of 17 sections, is examined, it is seen that the existing sections of Turkish Building Earthquake Code 2007, which consists of 7 sections, have been revised and Turkish Building Earthquake Code 2019 consists of new sections such as reinforced prefabricated concrete structural system design, light steel building structural system design, timber building structural system design, high-rise building structural system design, seismic insulated building structural system design, simplified design of regular reinforced concrete buildings, and design of non-structural building elements. Earthquake Zones Map, which has been in use since 1996, has been repealed with the Turkish Building Earthquake Code 2019, and Turkey Earthquake Hazards Map 2019 (TEHM 2019) has entered into force. The steel design regulations, which have been used for a long time in steel structure design in Türkiye, have lost their currency in recent years and cannot meet the design needs, and the Regulation on Design, Calculation and Construction Principles of Steel Structures 2016 has entered into force. With the Turkish Building Earthquake Code 2019 and the Regulation on Design, Calculation and Construction Principles of Steel Structures 2016, new rule changes have entered into force according to Turkish Building Earthquake Code 2007 regarding the design of building structural systems. In Turkish Building Earthquake Code 2019, as in other building types, there have been important changes in the earthquake calculation of industrial buildings, parameters such as spectral acceleration, earthquake load reduction coefficient, material strength values and design principles that may affect the construction cost. In Türkiye steel, reinforced concrete prefabricated and mixed systems are used as structural systems in the construction of industrial buildings. In this study, single-span and single-storey sample industrial buildings with different dimensions to represent the existing industrial buildings in Türkiye were selected and designed according to the Turkish Building Earthquake Code 2019 for steel and mixed structural systems. The design of the industrial buildings was made according to the different soil classes in the Turkish Building Earthquake Code 2019 and the regions with different seismicity according to the Turkish Earthquake Hazards Map 2019 (Kırklareli, Edirne, Tekirdağ Çorlu and İstanbul Beylikdüzü), and construction cost calculations were made for different structural systems. According to the calculation results for the industrial building samples examined in the study, the construction costs for different structural systems were evaluated comparatively.