Betonarme ve karma yüksek yapılar
- Tez No: 105841
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
ÖZET Yüksek yapıların yapımında strüktürel malzeme olarak betonarmenin kullanımı oldukça yaygındır. Ülkemizde çeliğin kullanıldığı sayılabilecek kadar binanın dışında, alçak ve yüksek katlı tüm yapılarda betonarme kullanılmaktadır. Bundan dolayı tezde ana konu olarak betonarme ele alınıp, onun tanımı, gelişimi, çalışma şekli, strüktürel sistemlerdeki yeri, çelik malzemesiyle birlikte kullanımı araştırılıp değerlendirilmiştir. Birinci bölümünde“yüksek yapı”kavramı açıklanmış ve betonun tarihi gelişimi anlatılmıştır. Bu açıklamalar yapılırken kronolojik sıra takip edilmiş, en önemli gelişmeler ve örnekler ele alınmıştır. ikinci bölümde yüksek yapıların tarihi gelişimi ele alınmıştır. Kronolojik sıra takip edilerek mümkün olduğunca en yüksek ve en önemli betonarme yapılar ele alınmış, örnek olarak gösterilmiştir. Tarihi gelişim açıklanırken aym zamanda betonarmenin yüksek yapılar gelişimindeki yeri anlatılmış, strüktür sistemlerinin gelişimine çeşitli örneklerle kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde taşıyıcı sistemlerin tasarımından bahsedilmiş, yüksek yapılardaki taşıyıcı sistemlerin tasarımındaki etken ve koşullar anlatılmıştır. Kat adedi ile yapısal strüktür ilişkisine değinilip, malzemelerin bunlardaki yeri belirlenmiştir. Dördüncü bölümde yüksek yapı taşıyıcı sistemlerinden bahsedilmiştir. Çerçeveli sistem, taşıyıcı (kesme/perde) duvarlı sistem, çerçeve ve perde duvarlı sistem, çekirdekli sistem, tübüler sistem ve hibrid (karma) sistem olarak ayrı ayrı ele alınıp açıklanmıştır. Bunların birbirleriyle ilişkisi değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde çerçeve malzemesi betonarme olan 19 yüksek yapı ile çerçeve malzemesi karma (betonarme+çelik) olan 15 yüksek yapı örneği ele alınmıştır. Bunların mimari ve strüktürel özellikleri ile fonksiyonel, mekanik, tesisat, yapım ve işletme özellikleriyle ilgili bilgi verilmiştir. Altıncı bölümde verilen örneklerle ilgili genel bir değerlendirme yapılmış, farklı özelliklere göre karşılaştınlmıştır. Tüm anlatılanlar doğrultusunda varılan sonuçlar belirtilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In building of skyscrapers using of reinforsed concrete is very popular. In Turkey, only few structures are made of steel and most of other high constructions and also all kind of buildings are made of reinforsed concrete. In my thesis, reinforsed comcrete with its development, working way, its place m structural systems and ist combination with steel, is explained and evaluated. In first part, concept of“skyscraper”and the historical development of concrete are explained. All explanations are made in chronological order and are supported by most important developments and examples. The second part consists of historical developments of skyscrapers, also in chronological order and most important and higher skyscrapers are given as an examples. Together with historical developments, using of reinforsed concrete m high buidmgs is explained and examples of structural system developments are given. In third part, the projects of structural systems and structural systems m skyscrapers are mentioned, also together with relations between structural systems and the number of stores, and the role of used materials. Forth part consists of structural systems of skyscrapers and their relations with each other. In fifth part, 19 skyscrapers built with reinforsed concrete and 15 skyscrapers built with reinforsed concrete plus steel are taken into consideration and are explained. Also exists knowledge about their architectural and structural peculiarities and functional and mechanic functions. In sixth part, evaluation of given examples is made, and comparısıon according to their different peculiarities, conclusion consists of all mentioned above. VII