Tenebrio molitor Linnaeus (Coleoptera: Tenebrionidae)'ün farklı besinlerde gelişiminin belirlenmesi
Determination of the development of Tenebrio molitor Linnaeus (Coleoptera:Tenebrionidae) in various food
- Tez No: 905247
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Böcekler, yüksek kaliteli yağ ve protein içeriği, kısa döl süreleri, düşük karbon salınımı ve üretim maliyetlerinin düşük olması gibi birçok faktörden dolayı gelecekte besin kaynağı olarak önemli bir yere sahiptir. Böcekler, son yıllarda hayvanlar ve insan gıdası için alternatif bir besin kaynağıdır. Bu türler arasından özellikle Un kurdu (Tenebrio molitor Linnaeus (Coleoptera: Tenebrionidae)), gıda ve yem olarak en çok kullanılan yenilebilir böceklerden biridir. Bu çalışmada dokuz farklı besin kaynağının Un kurdu'nun larva ve pupa süresi, ergin ömrü, ağırlık, boyu ve ölüm oranlarına etkisi incelenmiştir. Deneme 4 tekkerrürlü olarak 28 ± 2 ºC sıcaklık ve %70 ± 5 nemde, 14: 10 Aydınlık: Karanlık koşullarında inkibatörlerde yürütülmüştür. 5. besin ve 9. besin, böceklerin sağlıklı ve dengeli bir şekilde gelişimini sağlayan en ideal besinler olarak öne çıkmıştır. Diğer besinlerden özellikle 7. besin, larva evresinde hızlı bir gelişim sunmasına rağmen yüksek ölüm oranları ile dikkat çekmiştir. 8. besinde hiç gelişme kaydedilmemiştir. Bu sonuçlar, Un kurdu üretiminde besin kaynaklarının etkisini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Insects have a significant potential food source in the early future due to various factors, including high-quality oil and protein content, short life cycles, low carbon emissions, and reduced production costs. Recently, insects have gained attention as an alternative nutritional source for both animal and human consumption. Among these species, the mealworm (Tenebrio molitor Linnaeus (Coleoptera: Tenebrionidae)) is significant important as one of the most used edible insects for food and forage pray. This study investigates the effects of nine different food sources on the larval and pupal duration, adult lifespan, weight, size, and mortality rates of the Mealworm. The experiments was carried out with 4 replications at 28±2°C and 70±% humidity, 14:4 light: dark conditions in incubators. 5th and 9th food sources and have been identified as the most suitable for promoting healthy and balanced development in the insects. Although 7th food source supported rapid development during the larval stage, it exhibited notably high mortality rates. No growth of larvae was observed with 8th food source. These findings underscore the impact of food sources on the growth and development of Mealworm.