Ankara Orman Bölge Müdürlüğü saf karaçam meşcerelerinin toprak üstü karbon depolama kapasitesi
Determination of above-ground carbon storage capacity of pure anatolian black pine stands of Ankara Regional Directorate of forestry
- Tez No: 905246
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Ankara Orman Bölge Müdürlüğü saf karaçam meşcerelerinin toprak üstü karbon depolama kapasitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için örnek alan ve ağaçlar alınarak gerekli ölçümler yapılmış ve karbon miktarının belirlenmesine yönelik örnekler alınmıştır. Arazide alınan örnekler laboratuara getirilmiş ve ürünler fırınlanıp öğütülerek karbon analizi için hazır hale getirilmiştir. Karbon analizi yapılarak içerdikleri karbon miktarları belirlenmiş ve gerekli dönüşümler yapılarak da her bir bileşenin depoladığı karbon miktarı belirlenmiştir. Karbon depolama miktarı ile göğüs çapı kullanılarak her bir bileşen için karbon modelleri geliştirilmiş ve bu modeller yardımıyla da meşcerelerde depolanan karbon miktarları bulunmuştur. Ankara Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan saf karaçam meşcerelerinde depolanan karbon miktarları ağaç 7,25 ton/ha ile 137,19 ton/ha arasında olup ortalama 55,34 ton/ha, ölü örtü 2,03 ton/ha ile 29,77 ton/ha arasına olup ortalama 12,76 ton/ha, ölü odun 0,27 ton/ha ile 1,82 ton/ha arasında olup ortalama 0,81 ton/ha, diri örtü 0,008 ton/ha ile 0,09 ton/ha arasında olup ortalama 0,04 ton/ha'dır. Toplam toprak üstü karbon depolama miktarı 7,25 ton/ha ile 161,80 ton/ha arasında değişmekte olup ortalama 64,43 ton/ha'dır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the above-ground carbon storage capacity of pure Anatolian balck pine stands of Ankara Regional Directorate of Forestry. For this purpose, sample plots and sample trees were taken, necessary measurements were made and samples were taken to determine the amount of carbon. The samples taken in the field were brought to the laboratory and the products were baked and ground and made ready for carbon analysis. The amount of carbon they contain was determined by carbon analysis, and the amount of carbon stored by each component was determined by making the necessary transformations. Carbon models were developed for each component using the carbon storage amount and breast high diameter, and with the help of these models, the amount of carbon stored in the stands was found. Amounts of carbon stored in pure Anatolian black stands within the borders of Ankara Regional Directorate of Forestry; Trees are between 7.25 tons/ha and 137.19 tons/ha, with an average of 55.34 tons/ha. lifter is between 2.03 tons/ha and 29.77 tons/ha, with an average of 12.76 tons/ha. Dead wood is between 0.27 tons/ha and 1.82 tons/ha, with an average of 0.81 tons/ha, and living cover is between 0.008 tons/ha and 0.09 tons/ha, with an average of 0.04 tons/ha. The total amount of above-ground carbon storage varies between 7.25 tons/ha and 161.80 tons/ha, with an average of 64.43 tons/ha.