Navigating complexity: Enhancing wayfinding in Etlik City Hospital
Karmaşıklığı aşmak: Yön bulma geliştirmede Etlik Şehir Hastanesi örneği
- Tez No: 905252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE ÇETİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye'nin Sağlık Dönüşüm Programı kapsamında, şehir hastaneleri son on yılda ülkenin gündeminde yer almıştır. Şehir hastanesi konsepti, bireysel sağlık bölümlerinin ayrı yapı blokları olarak bir araya gelerek büyük bir hastane kampüsü oluşturmasını içermektedir. Bu büyük yapı kompleksleri, çeşitli bölümleri modern mimari düzenlemeyle yüksek yatak kapasitesine sahip bir altyapıda barındırması gibi birçok avantaj sunsa da, dolaşım ve yön bulma konusunda karmaşıklıklar bulunmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'nin Ankara ilinin Etlik mahallesinde inşa edilen şehir hastanesine odaklanmaktadır. Sorunlar, mekânsal potansiyelleri analiz etmek ve alternatif çözümler önermek için Space Syntax yöntemi kullanılarak ele alınmıştır. Hastanenin bağlantısı, iki ölçekte analiz edilmiştir: yakın çevre ve yapı kompleksi giriş katı. Öncelikle, hastane kampüsünün erişilebilirliği, mahalledeki dolaşım yükünü belgelemek için analiz edilmiştir. İkinci olarak, hastane kulelerini birbirine bağlayan en yoğun kullanılan hastane alanları, yüksek karmaşıklığı ve sonuçlanan yön bulma sorunları nedeniyle detaylı bir şekilde incelenmiştir. Zemin kat bağlanırlık/bağlantılılık grafiği analizi, DepthmapX programı kullanılarak modellenmiştir. İkinci adım, mevcut planların değerlendirilmesi ve bağlanırlık/bağlantılılık grafiği analizi kullanarak alternatif senaryolar önerilmesidir. Program, yüksek yoğunluğa sahip alanları belirlemiş ve bu bilgiler doğrultusunda karmaşıklığı azaltmak için bu alanlar için alternatif senaryolar önerilmiştir. Sonuçta, bu senaryoların karşılaştırmaları yapılmış ve tartışmalar sağlanmıştır. Bulgular, hastanedeki farklı plan alternatiflerinin bağlantı ve yön bulma sorunları üzerinde önemli etkilere yol açabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada, şehir hastanelerinin büyük ölçeği ve yüksek hasta yoğunluğundan kaynaklanan sorunlar ele alınarak önemli teorik katkılar sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye has placed significant emphasis on city hospitals as part of its Health Transformation Program over the past decade. The city hospital concept includes individual health departments as separate building blocks coming together to form a large hospital campus. Although these huge building complexes offer numerous advantages, such as housing various departments with pronounced infrastructure and high bed capacity in a contemporary architectural layout, the complexity of circulation and wayfinding becomes challenging. The case study focuses on the newest city hospitals, built in the Etlik neighborhood of Ankara, Türkiye. These problems were addressed using the space syntax method to analyze space-related problems and propose alternative solutions. The connectivity of the hospital was analyzed at two scales: neighborhood and building. First, the accessibility of the hospital campus is analyzed to document its circulation load on the neighborhood. Secondly, the most densely used hospital spaces which connect all the hospital towers mainly in the large ground floor area, were examined in detail due to its high complexity and resulting wayfinding problems. The ground floor visibility graph analysis was modeled using the DepthmapX program. The second step involves assessing current plans and suggesting alternative scenarios using visibility graph analysis. The program identified spaces with high density, and alternative scenarios for those areas were proposed based on this knowledge to reduce complexity. In the end, comparisons of these scenarios were made, and discussions were provided. The findings indicate that different plan alternatives in the hospital could lead to significant impacts on the connectivity and wayfinding problems. This study differs by making significant theoretical contributions to addressing the problems that arose from the large scale and high intensity of patients in city hospitals.