Annelere süt sağma sırasında bebeklerinin fotoğraf, video ve canlı görüntülerinin gösterilmesinin anne sütü miktarına, anne-bebek bağlanmasına ve emzirme özyeterlilik düzeyine etkisi: randomize kontrollü deneysel çalışma
The effect of showing photos, videos, and live images of non-breastfed premature infants to mothers during milk expression on breast milk volume, mother-infant bonding, and breastfeeding self-efficacy: a randomized controlled experimental study
- Tez No: 905251
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışma, yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YYBÜ)'nde tedavi gören emzirilemeyen prematüre bebeklerin fotoğraf, video ve canlı görüntülerinin süt sağma sırasında annelerine gösterilmesinin, anne sütü miktarına, anne-bebek bağlanmasına ve emzirme öz yeterliliklerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tabakalı randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Çalışma 160 anne ile tamamlanmıştır. Çalışmada dört grup bulunmaktadır. Bunlar; fotoğraf, video, canlı görüntü ve kontrol gruplarıdır. Çalışmada veri toplama formu, anne sütü miktarı takip formu, anne bebek bağlanma ölçeği, postpartum emzirme öz yeterlilik ölçeği (kısa formu) kullanılmıştır. Uygulamalar her anne için dört gün sürmüştür. Veri analizinde parametrik ve parametrik olmayan testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the effect of showing photos, videos, and live images of non-breastfed premature infants treated in the neonatal intensive care unit (NICU) to their mothers during milk expression on breast milk volume, mother-infant bonding, and breastfeeding self-efficacy. Methods: This is a stratified randomized controlled experimental study completed with 160 mothers. The study includes four groups: photo, video, live image, and control groups. Data collection tools include a data collection form, breast milk volume tracking form, mother-infant bonding scale, and postpartum breastfeeding self-efficacy scale (short form). The interventions lasted four days for each mother. Parametric and non-parametric tests were used for data analysis. Findings: At the end of the study, a statistically significant difference was found in the four-day breast milk volume among the groups (p0.05).