Technologies of contemporary buildings in extreme environmental conditions
Aşırı çevre koşullarında çağdaş binaların teknolojileri
- Tez No: 905259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELİNDA TORUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, aşırı çevre koşullarının, özellikle aşırı sıcak ve soğuk gibi zorluklarla başa çıkmada ileri bina teknolojilerinin rolünü incelemektedir. Çalışma, enerji verimliliği ve dayanıklılık odaklı yenilikçi malzemeler ve inşaat yöntemleriyle modern bina tasarımlarının bu iklimlere nasıl uyum sağladığını ele almaktadır. İklim değişikliğinden kaynaklanan aşırı hava olaylarının artan sıklığı ve şiddeti, bu konunun önemini vurgulamaktadır. Hem aşırı sıcak hem de soğuk, bina performansı için benzersiz zorluklar sunarak mevcut teknolojilerin sınırlarını zorlamakta ve dayanıklılığı modern tasarımda önemli hale getirmektedir. Bu araştırma, aşırı çevre koşullarındaki çeşitli vaka çalışmalarını incelemekte ve kendini iyileştiren malzemeler ile dinamik cepheler gibi yenilikleri araştırmaktadır. Amaç, zorlu iklimlerde dayanıklılığı ve uyum kabiliyetini artıran yaklaşımları ortaya çıkarmaktır. Seçilen vaka çalışmaları, coğrafi ve iklim çeşitliliğini, ileri teknolojilerin entegrasyonunu ve kanıtlanmış dayanıklılığı yansıtmaktadır. Bulgular, ileri bina teknolojilerinin aşırı iklimlerde uyum kabiliyetini artırmada hayati bir rol oynadığını göstermektedir. Enerji verimli tasarımlar, yenilikçi malzemeler ve uyarlanabilir teknolojilerin bir araya getirilmesiyle binalar, şiddetli hava koşullarına etkili bir şekilde yanıt verebilmektedir. Bununla birlikte, finansal ve teknolojik engeller devam etmekte olup.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the role of advanced building technologies in addressing challenges posed by extreme environmental conditions, particularly heat and cold. The study examines how contemporary building designs can adapt to these climates through innovative materials and construction methods, with a focus on energy efficiency and resilience. The increasing frequency and intensity of extreme weather events, driven by climate change, underscore the importance of this topic. Both extreme heat and cold present unique challenges for building performance, testing the limits of building technologies and making energy efficiency and resilience essential considerations for modern design. This research evaluates a range of case studies in extreme environments, exploring innovations such as self-healing materials and dynamic facades. The goal is to uncover approaches that enhance building resilience and adaptability in harsh climates. The selected case studies represent geographic and climatic diversity, integration of advanced technologies, and proven resilience. The findings suggest that contemporary building technologies are essential for improving resilience and adaptability in extreme climates. By integrating energy-efficient designs, innovative materials, and adaptive technologies, buildings can effectively respond to the challenges posed by extreme weather.