Kolorektal kanserli hastalarda semptom kümeleme ve fonksiyonel durumun değerlendirilmesi
Symptom clustering and assessment of functional status in patients with colorectal cancer
- Tez No: 905265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA AKDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kolorektal kanser dünya çapında üçüncü en yaygın kanser olup, tüm kanser vakalarının yaklaşık %10'unu oluşturur ve dünya çapında kansere bağlı ölümlerin ikinci önde gelen nedenidir. Kanser tedavisi alan hastalar, hastalık ve tedavi boyunca birden çok rahatsız edici semptomla karşılaşır. Hasta tarafından algılanan ve aynı anda ortaya çıkan akut veya kronik iki ya da daha fazla belirti olarak tariflenen semptom kümeleri, hastaların fizyolojik, psikolojik ve sosyal yaşamını olumsuz etkileyerek, hastaların yaşam kalitelerini ciddi düzeyde etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı, kolorektal kanserli hastalarda semptom kümelerini oluşturmak ve bu semptomların hastaların fonksiyonel durumlarına olan etkisini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanan araştırma Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesinde Tıbbi Onkoloji Servisi, Palyatif Bakım Merkezi ve Kemoterapi Ünitesi'nde yatarak veya ayaktan tedavi gören çalışmaya katılmayı kabul eden 115 hastanın katılımı ile gerçekleşmiştir. Veri toplama aracı olarak; Hasta Bilgi Formu, Memorial Semptom Değerlendirme Ölçeği ve Kanser Tedavisinin Fonksiyonel Değerlendirilmesi-Kolorektal ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS istatistik programı (SPSS-25) kullanılarak analiz edilmiştir. Frekans, yüzdelik analizi, cronbach alfa iç tutarlılık testi, pearson korelasyon testi, bağımsız örneklem t testi, kruskal wallis varyans analizi ve küme analizi (Ward Methot) yöntemleri uygulanmıştır. BULGULAR: Hastaların yaş ortalamalarının 60.75±12.08 olduğu, %55,7'sinin erkek, %44,3'ünün kadın olduğu, %77,4'ünün kolon kanseri olduğu, %47,8'inin kanser tanısının 12 ay ve üzeri zamandır konulduğu, %53,0'ının kanserinin başka bir organa tutunmadığı, %52,2'sinin tedavi yönteminin kemoterapi ve cerrahi olduğu, %74,8'inde kolostomi olmadığı ve %58,7'sinin 1. derece akrabalarının kanser hastası olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Colorectal cancer is the third most common cancer worldwide, accounting for approximately 10% of all cancer cases, and is the second leading cause of cancer-related deaths worldwide. Cancer patients receiving treatment experience multiple distressing symptoms throughout the course of the illness and treatment. The clusters of symptoms perceived by the patient and described as two or more acute or chronic symptoms occurring simultaneously adversely impact the physiological, psychological, and social aspects of patients' lives, significantly affecting their quality of life. The aim of this research is to identify symptom clusters in patients with colorectal cancer and to assess the impact of these symptoms on the functional status of the patients. MATERIAL AND METHOD: A descriptive and cross-sectional study has been conducted with the participation of 115 patients who agreed to participate and received inpatient or outpatient treatment at the Medical Oncology Department, Palliative Care Center, and Chemotherapy Unit of Sakarya Training and Research Hospital. The data collection tools included a Patient Information Form, Memorial Symptom Assessment Scale, and Functional Assessment of Cancer Therapy-Colorectal scale. The data obtained in the study have been analyzed using the SPSS statistical program (SPSS-25). In the study, frequency and percentage analysis, Cronbach's alpha internal consistency test, Pearson correlation test, independent samples t-test, Kruskal-Wallis analysis of variance, and cluster analysis (Ward Method) methods have been applied. FINDINGS: The average age of the patients was 60.75±12.08, with 55,7% being male and 44,3% female. 77,4% had colon cancer, 47,8% had been diagnosed with cancer for 12 months or more, 53% had no metastasis to other organs, 52,2% received chemotherapy and surgery as treatment, 74,8% did not have colostomy, and 58,7% had first-degree relatives with cancer.