Antalya ve çevresinde sebze seralarında bulunan zararlılar ve doğal düşmanlarının saptanması
Greenhouse pests and their natural enemies on grown vegetables in Antalya
- Tez No: 90528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
oz ANTALYA VE ÇEVRESİNDE SEBZE SERALARINDA BULUNAN ZARARLILAR VE DOĞAL DÜŞMANLARININ SAPTANMASI Emine BULUT Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Anabilim Dalı Haziran 1999, 58 Sayfa Bu çalışmada, Antalya ve çevresinde (Uncalı, Topçular, Alanya, Kumluca) domates, biber ve patlıcan seralarında görülen zararlılar, bu zararlıların populasyon gelişmesi ve doğal düşmanları araştırılmıştır. Çalışma sonucunda zararlı olarak Bemisia tabaci Genn., Trialeurodes vaporariorum West. (Horn., Aleyrodidae), Liriomyza huidobrensis (Blanchard), Liriomyza trifolii (Burgess) (Dip., Agromyzidae), Tetranychus sp. (Acari, Tetranychidae), Polyphagotarsonemus lotus (Banks) (Acari, Tarsonemidae), Aphis gosypii Glov., Myzus persicae Sulzer (Hom., Aphididae), Frankliniella occidentalis (Pergande) ve Thrips tabaci Lindeman (Thy., Thripidae) saptanmıştır. Zararlıların doğal düşmanları olarak Neochrysocharis formosa (Westwood), Digfyphus isaea (Walker), Hemiptarsemıs varicornis (Girault), Diglyphus crassinervis (Erdos), Chrysocharis gemma Walker (Hym., Eulophidae), Encarsia sp., Eretmocerus sp. (Hym., Aphelinidae), Asaphes vulgaris (Walker) (Hym., Pteromalidae), Sryphophagus aphidivorus (Mayr) (Hym., Encyrtidae), Chrysoperla cornea Stephens (Neu., Chrysopidae), Orius minitus (L.), Orius niger (W.) (Het: Anthocoridae), Macrolophus caliginosus Wagner (Het., Miridae) ile Braconidae (Hym.), Syrphidae (Dip.) ve Cecidomyiidae (Dip.) familyalarına ait doğal düşmanlar bulunmuştur. Bölgesel olarak en yüksek zararlı ve yararlı populasyonu Uncalı'da ortaya çıkmıştır. Bitkiler arasında en fazla zararlı türü ve yoğunluğu patlıcanda, en az zararlı tür ise biberde görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Sera zararlıları ve doğal düşmanları, Antalya JÜRİ: Doç. Dr. Hüseyin GÖÇMEN Prof. Dr. İrfan TUNÇ Doç. Dr. Osman KARAGÜZEL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GREENHOUSE PESTS AND THEIR NATURAL ENEMIES ON GROWN VEGETABLES IN ANTALYA Emine BULUT M.S. in Plant Protection Adviser: Assoc. Prof. Dr. Hüseyin GÖÇMEN July, 1999, 58 Pages In this study, species and population changes of the pests and their natural enemies on greenhouse grown tomato, pepper and eggplant at various locations of Antalya (Topçular, Uncalı, Kumluca and Alanya) were investigated. At the end of the study,as pests Bemisia tabaci Genn., Trialeurodes vaporariorum West. (Horn., Aleyrodidae), Liriomyza Jmidobrensis (Blanchard) Liriomyza trifolii (Burgess) (Dip., Agromyzidae), Tetranychus sp. (Acari, Tetranychidae), Polyphagotarsonemus lotus (Banks) (Acari, Tarsonemidae), Aphis gosypii Glov., Myzus persicae Sulzer (Horn., Aphididae), Frankliniella occidentalis (Pergande) and Thrips tabaci Lindeman (Thy., Thripidae) were found. Neochrysocharis formosa (Westwoody, Diglyphus isaea (Walker), Hemiptarsenus varicornis (Girault), Diglyphus crassinerxris (Erdos), Chrysocharis gemma Walker (Hym.,Eulophidae), Encarsia sp., Eretmocerus sp. (Hym., Aphelinidae), Asaphes vulgaris (Walker) (Hym., Pteromalidae), Sryphophagus aphidivorus (Mayr) (Hym., Encyrtidae), Chrysoperla cornea Stephens (Neu., Chrysopidae), Orius minitus (L.), Orius niger (W.) (Het., Anthocoridae), Macrolophus caliginosus Wagner (Het., Miridae) and Braconidae (Hym.), Syrphidae (Dip.) and Cecidomyiidae (Dip.) species were found as natural enemies of the pests. The highest host population of pests and natural enemies were determined in greenhouses located in Uncalı When the plants were compared, the highest number of pest species and populations were determined on eggplant and the lowest number of pests species were determined on pepper. KEY WORDS: Greenhouse pests and natural enemies, Antalya COMMITTEE: Assoc. Prof. Dr. Hüseyin GÖÇMEN Prof. Dr. İrfan TUNÇ Assoc. Prof. Dr. Osman KARAGÜZEL u