Gemsitabin ve interferon-alfa'nın insan eritrolösemi hücre dizisi K562 ve varyantı P-GP(+)K562-DOX üzerinde antitümoral ve apoptotik etkilerinin araştırılması
Antitumoral and apoptotic effects of gemcitabine (d FdC) and interferon -alfa in erythroleukemia cell line K562 and P-glycoprotein (+) multidrug resistant variant K562/DOX
  1. Tez No: 90529
  2. Yazar: MEHTAP KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYAHAN FIŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
öz GEMSİTABİN VE İNTERFERON-ALFA' NIN İNSAN ERİTROLÖSEMİ HÜCRE DİZİSİ K562 VE VARYANTI P-GLİKOPROTEİN (+) K562/DOX ÜZERİNDE ANTİTÜMÖRAL VE APOPTOTİK ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI MEHTAP KILIÇ YÜKSEK LİSANS TEZİ BİYOTEKNOLOJİ ANABİLİM DALI 1999,71 + x sayfa Gemsitabin (dFdC) özellikle pankreatik adenokarsinoma gibi kemoterapi ve radyoterapiye dirençli olmalarıyla tanınan solid tümörlere karşın önemli etkinlik gösterebilen, yeni bir nükleotid analoğu antimetabolittir. Bu çalışmada gemsitabinin P-glikoprotein (-) K562 ve P-glikoprotein (+) ÇİD K562/DOX eritrolösemi hücreleri üzerinde etkinliği araştırılmış ve P-glikoprotein (-) K562 hücre dizisi üzerinde daha etkin olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Lösemik hücre, Gemsitabin, P-glikoprotein, Çoğul İlaç Direnci, Sitotoksik etki. Jüri: Prof. Dr. Kayahan FIŞKIN.. Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI Yrd. Doç. Dr. Burhan SAVAŞ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT. ANTTTUMORAL AND APOPTOTIC EFFECTS OF GEMCITABINE (dFdC) AND INTERFERON-a in ERYTHROLEUKEMIA CELL LINE K562 AND P-GLYCOPROTEIN (+) MULTIDRUG RESISTANT VARIANT K562/DOX Mehtap KILIÇ M. S. in Biotechnology Adviser: Prof. Dr. Kayahan FIŞKIN Gemcitabine (dFdC) is a new nucleoside analog which exhibits substantial activity against solid tumors such as pancreatic adenocarcinoma that are well known for their poor response to chemotherapy and radiotherapy. In this study, antitumor apoptotic effects of gemcitabine in both erythroleukemia cell lines parental drug sensitive P- glycoprotein (-) K562 and its miultidrug resistant variant K562/Dox were evaluated. It was found that gemcitabine is more effective in K562 than in K562/Dox. KEY WORDS: Leukemia, Gemcitabine, P-glycoprotein, Multidrug resistant (MDR), cytotoxic effect COMMITTEE: Prof. Dr. Kayahan FIŞKIN Prof. Dr. Hüseyin BA?CI Assoc. Prof. Dr. Burhan SAVAŞ