Psikiyatri kliniğinde yatan hastaların problem çözme becerileri, sosyal destek algıları ve intihar olasılıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of problem solving skills, social support perceptions and suicide possibilities of patients hospitalized in the psychiatric clinic
  1. Tez No: 905296
  2. Yazar: OSMAN KARAÇOPUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN İNCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHŞAN KOLUTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı psikiyatri kliniğinde yatan hastaların problem çözme becerilerini, sosyal destek algılarını ve intihar olasılıklarını belirlemek ve arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kesitsel-tanımlayıcı türde yapılan çalışma bir Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde yatmakta olan hastalarla gerçekleştirilmiş, toplam 105 yatan hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler, Şubat 2024-Nisan 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Problem Çözme Envanteri (PÇE), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve İntihar Olasılığı Ölçeği (IOÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesine SPSS istatistik paket programında (Version22, Chicago IL, USA) yararlanılmıştır. Katılımcıların Problem Çözme Envanteri (PÇE) toplam puan ortalaması 89.66±25.95, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) toplam puan ortalaması 51.73±17.11, İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) puan ortalaması ise 73.67±14.01olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the problem solving skills, social support perceptions and suicide probabilities of patients hospitalized in psychiatric clinic and to examine the relationship between Dec. The cross-sectional-descriptive study was conducted with inpatients at Manisa Mental Health and Diseases Hospital and a total of 105 inpatients formed the sample of the study. February April 2024-Data were collected between February 2024 and Dec 2024. The Personal Information Form prepared by the researchers, the Problem Solving Inventory (PSI), the Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS) and the Suicide Probability Scale (SPS) were used to collect the data. The data were evaluated using the SPSS statistical package program (Version22, Chicago IL, USA). The average total score of the participants' Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS) was 51.73±17.11. The average total score of the Problem Solving Inventory (PCE) was determined as 89.66±25.95, and the average score of the Suicide Probability Scale (IOE) was determined as 73.67±14.01.