Mermer malzemenin estetik ve fonksiyonel açıdan irdelenmesi
Investigation of marble material from aesthetic and functional terms
- Tez No: 905297
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KURAK AÇICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, iç mekân tasarımında mermer malzemenin estetik ve fonksiyonel özelliklerini ayrıntılı bir şekilde incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, mermerin renk, desen ve dokularının estetik potansiyelini değerlendirerek, geri dönüşüme uygun ve sürdürülebilir bir malzeme olarak nasıl kullanılabileceğini araştırmıştır. Çalışmanın temel hedefi, mermerin iç mekân tasarımındaki rolünü ve önemini vurgulamak, estetik ve fonksiyonel avantajlarını ortaya koymaktır. Nitel araştırma yöntemleri kullanılarak literatür taraması ve yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Literatür taraması; mermer malzemenin tarihçesi, fiziksel ve kimyasal özellikleri, iç mekân tasarımındaki kullanım alanları ve sürdürülebilirlik boyutları hakkında mevcut bilgileri toplamıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerde ise belirlenen örneklem grubunun mermer kulanım detayları ve yaklaşımları sorgulanmıştır. Mermerin iç mekân tasarımında çeşitliliği, renk ve doku özgünlüğüyle estetik nitelik taşıdığı, dayanıklılığı ve uzun ömürlü olmasıyla fonksiyonellik gösterdiği, doğal malzeme olmasıyla sürdürülebilir olduğu ortaya koyulmuştur. Bu özellikleriyle mermer, iç mekân tasarımında estetik ve fonksiyonel açıdan önemli bir malzeme olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada literatür araştırması ve nitel analiz yöntemleriyle elde edilen veriler değerlendirilerek mermer malzemenin mevcut ve potansiyel niteliği ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the aesthetic and functional properties of marble in interior design in detail. The study investigated how marble can be used as a recyclable and sustainable material by evaluating the aesthetic potential of its colors, patterns and textures. The main objective of the study is to emphasize the role and importance of marble in interior design and to reveal its aesthetic and functional advantages. Literature review and semi-structured interviews were conducted using qualitative research methods. The literature review collected current information about the history, physical and chemical properties of marble, its areas of use in interior design and sustainability dimensions. In the semi-structured interviews, the marble usage details and approaches of the determined sample group were questioned. It was revealed that marble has an aesthetic quality with its diversity, color and texture originality in interior design, it shows functionality with its durability and longevity, and it is sustainable as a natural material. With these features, marble was evaluated as an important material in terms of aesthetic and functionality in interior design. In the study, the data obtained through literature review and qualitative analysis methods were evaluated and suggestions were made regarding the current and potential quality of marble.