Zemin büyütmesinde boyut etkisinin araştırılması
Investigation of dimension effect on the soil amplification
- Tez No: 905304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL BEKİR AFACAN, ÖĞR. GÖR. ERSİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Deprem kaynağından yayılan sismik dalgalar, zemin tabakaları üzerinden farklı hızlarda ilerleyerek yüzeye ulaştıklarında titreşim oluştururlar. Bu titreşimlerin şiddeti ve süresi, depremin büyüklüğüne, kaynağın uzaklığına, zeminin ve anakayanın özelliklerine bağlı olarak değişir. Zemin tabakaları, sismik dalgaların genişlemesini ya da absorbe edilmesini sağlayabilir. Bu çalışmada ele alınan zemin büyütmesi ise, sismik dalgaların zemin tabakalarından geçerken genliklerinin artmasını ifade eder. Bu durum, zemin tabakalarının fiziksel ve dinamik özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkar. Gevşek ve yumuşak zemin tabakaları, sismik dalgaların enerjisini artırarak yüzeyde daha büyük titreşimlere neden olabilirler. Bu tez çalışması kapsamında, araştırma bölgesinin depremsellik özelliklerini yansıtan 11 deprem ivme kaydı ölçeklendirilmiş ve DeepSoil programı kullanılarak bir boyutlu doğrusal olmayan zemin büyütme analizleri yapılmıştır. İki boyutlu analizler Plaxis 2D, üç boyutlu analizler ise Plaxis 3D kullanılarak gerçekleştirilmiş ve zemin tepkileri değerlendirilmiştir. Farklı boyutlar için önerilen yöntemler karşılaştırmalı olarak uygulanmıştır. Çalışma, farklı boyutlarda yapılan analizler sonucunda bu boyutlar arasında belirli bir ilişki kurmayı hedeflemektedir. Uzun süren üç boyutlu analizlerin sonuçları, daha kısa sürede tamamlanan iki boyutlu ve bir boyutlu analizlerin sonuçları ile karşılaştırılarak, analiz sürelerinin kısaltılması amaçlanmıştır. Literatürde boyut etkisinin araştırıldığı pek çok çalışma bulunmasına rağmen, bu çalışmalarda kullanılan boyutlara alternatif olarak etkili bir yöntem önerilmemiştir. Bu çalışma, boyut etkilerini inceleyerek doğru sonuçlar elde etmeyi ve mühendislik uygulamalarında kullanılabilirliğini artırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Seismic waves emanating from an earthquake source propagate through layers of soil at varying speeds until they reach the surface, generating vibrations upon arrival. The intensity and duration of these vibrations depend on factors such as the magnitude of the earthquake, distance from the source, and characteristics of the soil and bedrock. Soil layers can exhibit properties that either amplify or dampen seismic waves. The focus of this study, soil amplification, refers to the phenomenon where seismic wave amplitudes increase as they pass through soil layers, influenced by the physical and dynamic properties of these layers. Loose and soft soil layers, for instance, can amplify seismic energy, resulting in larger surface vibrations. In this thesis, 11 earthquake acceleration records reflecting the seismicity characteristics of the research area were scaled and analyzed using the DeepSoil program for one-dimensional nonlinear soil amplification analyses. Two-dimensional analyses were conducted using Plaxis 2D, while three-dimensional analyses employed Plaxis 3D to evaluate soil responses. Recommended methods for different dimensions were applied comparatively. The study aims to establish a relationship between various dimensions based on the analyses conducted. The results of lengthy three-dimensional analyses were compared with those of shorter-duration two-dimensional and one-dimensional analyses to streamline analyses times. Despite numerous studies in the literature on dimension effects, effective alternative methods for the dimensions used in these studies have not been proposed. This study aims to investigate dimension effects to achieve accurate results and enhance their applicability in engineering practice.