Nomaphila SP'nin akvaryumda büyüme ve gelişmesine etki eden bazı faktörlerin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 13056
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. Ö. OSMAN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu, çalışmada, Nomaphila sp. ' nin akvaryum koşullarında büyümesine etki eden bazı faktörler incelenmiştir. Araştırmamızda, akvaryum bitkilerinin büyüme-gelişmesine etkili olan zemin toprağı, su sıcaklığı, ışıklandırma süresi, akvaryum ortamlarının havalandırılması, ortamın pH'sı, bitkinin üretim şekli ve çeliklerin köklü-köksüz oluşu büyüme-gelişme faktörleri olarak ele alınmıştır. Büyümeye etki eden birçok faktörlerden bir tanesi değiş tirilerek tek bir faktörün köklü-köksüz çeliklerde, gövde ve yaprak uzunluğuna etkisi belirlenmiştir. Etkili faktörlerden herbiri için optimum değerler bulunmuştur. Çeşitli faktörlerin gövde ve yaprak boyuna etkisine ilişkin veriler“Varyans Analizi”ve“Duncan Testi”ile değerlendirilmiştir. Çeliklerin köklü-köksüz oluşunun, büyüme-gelişmeye etkisi“T Testi”ile analiz edilmiştir. Nomaphila sp.'nin akvaryumda yetiştiriciliğinde, 1/3 Humus + 2/3 Kumlu zemin toprağı en iyi sonucu vermiştir. Su sıcaklığı yönünden, 26 °G optimum sıcaklık değeri olarak belirlenmiştir. Bu sıcaklıktan uzaklaştıkça, büyüme-gelişme yavaşlamaktadır. Ek ışıklandırmanın, 12 saat/gün olması, havalandırmanın ise ikili elektrikli hava motoru ile yapılması gerektiği sonucuna varılmış tır. Uygun pH aralığının, 7-8 olduğu tespit edilmiştir. Kumlu ortamda, 0,50 g 'lık amonyum sülfat uygulamasının özellikle normal yaprak renginin oluşmasında önemli olduğu görülmüştür. VIIAkvaryumlarda, ticari gübre uygulamalarının başarılı olabilmesi için; çelik boyu, ışıklandırma süresi ve su sıcaklığı nın da önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Köklü çeliklerin, Nomaphila sp. 'nin üretilmesinde daha iyi sonuç verdiği saptanmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, some factors were observed effecting the growth of Nomaphila sp. in aquarium conditions. In our research the ground soil, water temperature, illumina ting period, aeration of aquarium media, pH of the media, and cuttings being rooted and rootles were examined as the factors cf growth and development. While other factors effecting growth were fixed, the effect of the only variable factor to rooted and rootless cuttings and to the length of stem and leaf was determined. Datas related to the effects of several factors to the length of stem and leaf were valuated with“Variation Analysis”and 't)uncan Testi The effects of the cuttings being rooted and rootless to the growth were analysed with'*T Test'.1 In production of Nomaphila sp. in aquarium, using 1/3 humus + 2/3 sandy ground soil was very satisfying. 26 °C of water temperature was determined as the optimum temperature value. In the case of deviation from this value> growing and development slowed down. It was concluded that the additional illumination period must be 12 houre/day and aeration must be done by a pair of electric air motors. It is determined that the most suitable pH value is about 7-8. Applying 0,50 g to per plant ammonium sulfate was very effective in the formation of normal colouraticn. It was determined that the length of cutting, illuminating period and water temperature were impor tant factors for the successful application of commercial fertilizer in an aquarium. Rooted cutting was very satisfying for the production of Nomaphila sp. IX