Bazı kendilenmiş cin mısır (zea mays everta sturt.) hatları ve yoklama melezlerinin karşılaştırılması
Comparison of selfed popcorn (zea mays everta sturt.) lines and their testcrosses)
- Tez No: 90531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SAMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
I I OZ BAZI KENDİLENMİŞ CİN MISIR (Zea mays everta Sturt) HATLARI VE YOKLAMA MELEZLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Ercan ÖZKAYNAK Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Bülent SAMANCI Ocak 1999, 88 sayfa Bu çalışmada on beş kendilenmiş cin mısır hattı ve yoklama melezleri kullanılmıştır. Çalışma verim ve verimle ilgili özellikler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla 1998 yılında Ziraat Fakültesi deneme tarlasında yürütülmüştür. Hatlara ait incelenen özelliklere ait fenotipik korelasyonlar melezler için elde edilenlerden farklı bulunmuştur. Kendilenmiş hatların ortalaması ve melezleri arasındaki korelasyonlardan sadece koçan püskülü çıkış günü ve koçan uzunluğu için önemli korelasyon bulunmuştur (sırasıyla; 0.410 ve 0.672). ANAHTAR KELİMELER: Cin mısır, kendilenmiş hat, yoklama melezi, korelasyon analizi tane verimi, patlama emsali. Doç. Dr. Bülent SAMANCI Prof. Dr. İbrahim BAKTIR Doç. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF CERTAIN SELFED POPCORN (Zea mays everta Sturt) LINES AND THEIR TESTCROSSES Ercan OZKAYNAK M. S. Thesis, Department of Field Crops Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Bülent SAMANCI January 1999, 88 pages In this study, fifteen selfed popcorn lines and their testcrosses were used. This study was conducted to determine the relationships between yield and yield-related traits in research field of Faculty of Agriculture in 1998. The lines and hybrids showed differences for the characters studied. Phenotypic correlations of characters for the lines differed to those obtained for the hybrids. From correlations between mid-parents and hybrids, significant values were obtained only for the days to silking and ear length (0.410 and 0.672, respectively). KEY WORDS: Popcorn, inbred line, testcross, correlation analysis, grain yield, expansion volume COMMITTEE: Assoc. Prof. Dr. Bülent SAMANCI Prof. Dr. Ibrahim BAKTIR Assoc. Prof. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI n