Yüksek çevre sıcaklıklarında etlik piliç rasyonlarına katılan sodyum bikarbonatın (NaHCO3) performans üzerine etkisi
Effects of dietary sodium bicarbonate (NaHCO3) on broiler performance under the high temperatures
- Tez No: 90532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
öz YÜKSEK ÇEVRE SICAKLIKLARINDA ETLİK PİLİÇ RASYONLARINA KATILAN SODYUM BİKARBONATIN (NaHC03) PERFORMANS ÜZERİNE ETKİSİ Özlem DAĞAŞAN Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Mayıs, 1999,41 Sayfa Bu çalışmada yüksek yaz sıcaklarında etlik piliç rasyonlanna katılan sodyum bikarbonatın (NaHCC>3), ortalama canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, karkas randımanı, altlık nem düzeyi, kan pH'sı ve yaşama gücü üzerine etkileri araştırılmıştır. 7 haftalık deneme süresince tesadüf parselleri deneme desenine göre oluşturulan gruplar, sırasıyla, % 0, % 0.3, % 0.6, % 0.9, % 1.2, % 1.5 oranlarında NaHC03 içeren rasyonlarla beslenmişlerdir. Tüm deneme süresince 2 saat aralıkla sıcaklık ve oransal nem değerleri tespit edilmiş olup elde edilen ortalama değerler 28.61-34.64 ve 47.52- 84.52 arasında değişmektedir. Araştırma sonucunda, haftalık dönemler ve tüm deneme süresini kapsayan ortalama canlı ağırlıklarla, hayvan başına haftalık ve günlük yem tüketimleri, yine haftalık ve tüm deneme süresi için, yemden yararlanma oranlan, kesim sonu sıcak karkas randımanları ve denemenin tamamında yaşama gücü bakımından gruplar arasındaki farklılıklar önemsiz bulunmuştur. Haftalık ortalama canlı ağırlık artışları bakımından sadece 4. haftada önemli farklılıkları bulunmasına rağmen (P< 0.05), diğer dönemlerde farklılıklar önemsiz çıkmıştır. Deneme sonunda kan pH değerleri bakımından gruplar karşılaştırıldığında, NaHC03 verilmeyen grubun kan pH'sı diğer gruplara göre önemli derecede daha düşük düzeyde olmuştur (P< 0.05). Haftalık olarak belirlenen altlık nem düzeyi ortalamaları gruplar bakımından sadece 4. ve 7.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF DIETARY SODIUM BICARBONATE (NaHC03) ON BROILER PERFORMANCE UNDER THE HIGH TEMPERATURES Özlem DA?AŞAN M. Sc. Thesis. Department of Animal Science AdvisenAsst. Prof. Dr. M. Mustafa ERTÜRK May, 1999,41 pages This experiment was conducted to determine the effects of dietary sodium bicarbonate (NaHCOî) on live weight, weight gain, feed intake, feed efficiency, carcass yield, fecal moisture, blood pH and survival rate of broilers under the high temperatures of summer months. In the trial, six diets, the first one being (no NaHCOs) and the others supplemented with 0.3, 0.6, 0.9, 1.2, 1.5 % NaHCOj, respectively were assigned randomly to the experimental groups. Average temperatures and humidity measured daily in 2-hour intervals during the 7- week experiment changed from 28.61 to 34.64 centigrades (°C), and from 47.52 to 84.52 (%), respectively. The results indicated no significant differences among the treatments in term of live weight, feed intake, feed efficiency ratio, carcass yield and survival rate data evaluated weekly and for the whole experiment. Live weight gain data gave significant differences among the groups only at the 4th week.