Bazı makarnalık buğday (T. durum L.) çeşitlerinde morfolojik ve fizyolojik özelliklerin belirlenmesi
Determination of morphological and physiological characteristics in some durum wheat (T. durum L.) genotypes
- Tez No: 905312
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Eskişehir kuru şartlarında tescili yapılmış bazı makarnalık buğday çeşitlerinin fizyolojik ve morfolojik unsurlar yönünden performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Kunduru-1149 (116,67 cm) en yüksek bitki boyunu vermiştir. Başak uzunluğunda Dumlupınar (9,02 cm) ve Yelken 2000 (8,67 cm) çeşitleri en yüksek başak uzunluğunu vermiştir. Başakta başakçık sayısı yönünden, Eminbey (22,70 adet) en yüksek başakta başakçık sayısını vermiştir. Başakta tane sayısı yönünden, Eminbey (48,70 adet) en yüksek başakta tane sayısını vermiştir. Başakta tane ağırlığı ortalamaları incelendiğinde, Altıntaş (1,89 gr) ve Eminbey (1,87 gr) çeşitleri en yüksek başakta tane ağırlığını vermiştir. Makarnalık buğday çeşitlerinin bin tane ağırlığında, Dumlupınar (43,83 gr) en yüksek bin tane ağırlığını vermiştir. Tane protein oranında, Kunduru (% 15,75) ve Dumlupınar (% 15,26) çeşitleri en yüksek tane protein oranını vermiştir. Hektolitre ağırlığı bakımından, Yelken 2000 (83,90 kg/hl) en yüksek hektolitre ağırlığını vermiştir. Çalışmada, makarnalık buğday genotiplerinin tane verimleri bakımından, en yüksek tane verimi sırasıyla Levent ve Altıntaş çeşitleri 511,83 kg/da ve 486,60 kg/da bulunmuştur. Çalışma sonucunda, değerlendirilen bütün özellikler dikkate alındığında Eminbey, Yelken, Dumlupınar çeşitleri en fazla performansa sahip çeşitler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of his study was to determine the performance of some durum wheat genotypes under Eskişehir arid conditions for physiological and morphological components. In the study, Kunduru-1149 (116.67 cm) gave the highest plant height. Dumlupınar (9.02 cm) and Yelken 2000 (8.67 cm) genotypes had the highest spike length. In terms of the number of spikelets per spike, highest number of spikelets per spike was taken from Eminbey (22.70). For number of grains per spike, Eminbey (48.70 pieces) gave the highest number of grains per spike. Altıntaş (1.89 g) and Eminbey (1.87 g) genotypes had the highest grain weight per spike. Dumlupınar (43.83 g) showed the highest thousand grain weight in durum wheat genotypes. Protein content draw similar performance, Kunduru (15.75%) and Dumlupınar (15.26%) genotypes obtained the highest grain protein content. In test weight, The highest test weight was taken from Yelken 2000 (83.90 kg/hl). In seed yield, highest seed yields were found in Levent and Altıntaş genotypes, 511.83 kg/da and 486.60 kg/da, respectively. As a result of the study, Eminbey, Yelken, Dumlupınar genotypes were determined as the genotypes with the highest performance, considering all the evaluated components.