Bazı makarnalık buğday çeşitlerinin vernalizasyon ihtiyaçlarının saptanması
Vernalization requirements of some durum wheat cultivars
  1. Tez No: 65246
  2. Yazar: SABRİ SERKAN AKILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
VII ÖZ Buğday çeşitlerinin vernalizasyona karşı tepkilerinin bilinmesi, çeşitlerin yetiştirildikleri bölgelerdeki performanslarının tahmininde büyük önem taşımaktadır. Çiçeklenme süreleri yönünden büyük farklılıklar gösteren iki ıslah ve dört yerel makarnalık buğday (T. turgidum L. var. durum, Desf ) çeşidinin vernalizasyon gereksinimleri kontrollü ve Balcalı / Adana'da tarla (37° Kuzey, 35° Doğu) şartlarında uzun gün ( >12 saat) koşullarında incelenmiştir. Tarla koşullarında Sham-l, Diyarbakır-8l, VK.-85.17 ve Sorgul vernalizasyona bağlı olmaksızın ekimden, sırasıyla 63, 65., 65 ve 70 gün sonra çiçeklenmişlerdir. Diğer iki çeşit Bağacak ve Devedişinde, 20 günlük bir vernalizasyon uygulaması çiçeklenme süresini sırasıyla 5 ve 14 gün kısaltmıştır. Benzer durum kontrollü koşullarda da saptanmıştır. Tarla koşullarında yazlık çeşitlerde vernalizasyon uygula maları arasında kuru madde üretimi, dane verimi ve verim öğelerinde farklılıklar olmamıştır. Buna karşılık, vemalizasyona ihtiyaç gösteren çeşitlerde, 20 günlük vernalizasyon sürecinin dane sayısı ve dane ağırlığını artırdığı, bunun sonucunda bu artışın dane ve biyolojik verime de yansıdığı saptanmıştır. İncelenen özellikler bakımından 20, 30, 40 ve 50 günlük uygulamalar arasında dikkat çeken önemli farklılıklar olmamıştır. Kontrollü koşullarda ise vrnalizasyona ihtiyaç gösteren çeşidin (Bağacak), dane, saman ve biyolojik veriminde düşüşler saptanmıştır. Çalışma, ele alınan ticari çeşitlerin vemalizasyona gerek duymadıklarım, yerel buğday çeşitlerinin bazılarının ise, ıslah çeşitleri kadar erken çiçeklenebilmeleri için, belirli derecede vernalizasyona ihtiyaç gösterdiklerini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Knowledge of vernalization response of wheat cultivars is important in the prediction of performance. Vernalization requirement of two improved and four local durum wheat (T. turghtum L. var. durum. Desf ) cultivars representing a wide range of time of anthesis were examinated in the controlled environment in growth clumber and in the field at Bulcalı/Adaııa (37° N, 35° E) wider long (>12 h) photoperiod conditions. Under field condition Sham-1, Diyarbakir-81, VK.85.17 and Sorgül reached anthesis in 63, 65, 65, 70 days after seeding, respectively, irrespective of vernalization. The length of time required ior anthesis of Bagacak and Sham-1 were reduced by 20 days cold treatment 5 and 14 days respectively compared with the nonvernalized controls. The trends of cultivars were similar in controlled conditions. Under field condition, in spring type cultivars there were between vernalization treatments no differences in dry matter production, grain yield and yield components. However, in cultivars that require vernalization, 20 days vernalization increased biological yield and grain yield, resulting in increased grain number and grain weight. There were no remarkable differences in measured variables between the 20-, 30-, 40-, and 50- days treatment. However in controlled conditions, the grain, straw and biological yield was decreased in Bağacak cultivars which is required of the vernalization. Tfie commercial cultivars needed no vernalization reqirement. Some of trie local cultivars however, require some degree of vernalization to reach anthesis as early as improved cultivars.