Bazı ekmeklik (T. aestivum L. ) ve makarnalık (T. durum L. em Thell) buğday çeşitlerinde hasat zamanı ve buna bağlı olarak tohumlarda oluşan durgunluğun (dormansi) belirlenmesi
The Determination of harvest time and effect of harvest time on seed dormancy in some breah wheat (T. aestivum L. ) and durum wheat (T. durum L. em Thell) cultivars
  1. Tez No: 133126
  2. Yazar: TURHAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ŞEHİRALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI EKMEKLİK (T.aestivum L.) VE MAKARNALIK (T. durum L. em Theü.) BUĞDAY ÇEŞİTLERİNDE HASAT ZAMANI VE BUNA BAĞLI OLARAK TOHUMLARDA OLUŞAN DURGUNLUĞUN (DORMANSİ) BELİRLENMESİ. Turhan KAHRAMAN T.C Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Jüri: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Prof. Dr. Temel GENÇTAN Doç. Dr. Levent ARIN Bu araştırma ekmeklik ve makarnalık buğdayda hasat zamanlarının belirlenmesi amacıyla 2000-2001 üretim sezonunda Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü deneme alanında yapılmıştır. Tesadüf Blokları Deneme Deseninde 4 tekrarlamalı olarak kurulan denemede 6 ekmeklik, (Pehlivan, Kate A-l, Atilla- 12, Prostor, Sana ve Flamura-85 ) ve 2 makarnalık buğday çeşidi ( Çakmak-79, Tunca- 79 ) kullanılmıştır. Deneme sonuçlarına göre; çiçeklenme gün sayısı, tanenin dolum- olgunlaşma süresi, tane verimi, hektolitre ağırlığı, 1000 tane ağırlığı ve 100 tane hacmi yönünden çeşitler önemli derecede farklı bulunmuştur. Kate A-l çıkıştan 161gün sonra çiçeklenerek en erkenci çeşiti oluştururken, Atilla- 12 çıkıştan 179 gün sonra çiçeklenerek en geççi çeşit olmuştur. Tüm çeşitlerin başaklanma ve çiçeklenme tarihleri önceki yıllara göre 3 hafta, hasat zamanı ise 3-4 hafta önce olmuştur. Atilla- 12, Tunca-79 ve Çakmak-79 çeşitleri döllenmeden 25 gün sonra en büyük tane hacmine ulaşırken, diğer çeşitler döllenmeden 35 gün sonrasında en büyük tane hacmine ulaşmıştır. Olgunlaşması geç olan çeşitlerin tane verimleri diğer çeşitlerden daha düşük; tanenin dolumu ile olgunlaşma süresi uzun çeşitlerin tane verimleri daha yüksek olmuştur. Çıkıştan 216 gün sonra (3 Haziran'da) olgunlaşan Kate A-l çeşidi en erken oluma ulaşırken, Atilla- 12 çeşidi çıkıştan 223 gün sonra (10 Haziran'da) olgunlaşarak en geç hasada gelmiştir. Çeşitlerin hasat sonrası durgunluk (dormansi) süresini belirlemek için yapılan labaratuvar çalışmaları sonucunda, çimlenme açısından çeşit x zaman interaksiyonunun önemli olduğu saptanmıştır. Ayrıca çeşitlerin çimlenme oranları arasındaki farkların önemli olduğu belirlenmiştir. Hasadın hemen sonrasında yapılan çimlendirmelerde Kate A-l çeşidinde tohumların çimlenme oranı % 85 'den yüksek olmuş, durgunluk (dormansi) göstermemiştir. Tunca-79 ve Pehlivan çeşitleri en uzun durgunluk (dormansi) süresine (70 gün) sahip olmuştur. Hasat sonrası yapılan çimlendirme denemelerinde tüm çeşitlerin çimlenme oram, ilk hafta en düşük, 1 lhafta sonra ise % 85'in üzerinde gerçekleşmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER (KELİMELER ): Ekmeklik (T. aestivum L) ve Makarnalık ( T. durum L. em The II.) buğday, hasat zamanı, tohum, tane nemi, 100 tane hacmi, tohum çimlenme oram, durgunluk (dormansi) süresi, durgun (dormant) tohum.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Master Thesis THE DETERMINATION OF HARVEST TIME AND EFFECT OF HARVEST TIME ON SEED DORMANCY IN SOME BREAD WHEAT ( T. aestivıım L. ) AND DURUM WHEAT ( T. durum L. em Thell.) CULTIVARS. Turhan KAHRAMAN Trakya University Institute of Natural Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. Sezen ŞEHIRALİ Jury: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Prof. Dr. Temel GENÇTAN Doç. Dr. Levent ARIN This study was carried out at the experimental field of Trakya Agricultural Research Institute in 2000-2001 growing season to determine harvesting time. The field experiment was set up in Randomized Complete Block Design (RCBD) with four replications of six bread wheat ( Pehlivan, Flamura-85, Kate A-l, Prostor, Atilla- 12 and Sana ) and two durum wheat ( Tunca-79 and Cakmak-79 ) cultivars. According to the results of the experiment, cultivars were found significantly different in terms of number of days to flowering, duration of seed filling- maturity, grain yield, hectoliter weight, 1000 grain weight and 100 seedVII volume. Kate A-l, being as the earliest cultivar, started flowering in 161 days after emergence. Atilla- 12, being the latest cultivar, reached to the flowering in 179 days after emergence. In all cultivars, heading and flowering dates were 3 weeks earlier than the previous years. On the other hand, the harvest time was 3-4 weeks earlier. While Atilla- 12, Tunca-79 and Çakmak-79 cultivars reached the highest seed volume in 25 days after pollination, the others reached in 35 days. The grain yields of late maturing cultivars were lower than the early maturing cultivars. On the other hand, the cultivars which have long duration of seed filling-maturity gave more grain yields than the others. The period from emergence to maturity was 216 days for Kate A-l( June 3), being the earliest, 223 days for the Atilla- 12, being the latest ( June 10). After harvest, a seed germination test was run in laboratory to find out the duration of dormancy. The significant interaction between cultivars and time ( after harvest ) was observed. In addition, a significant difference was found among cultivars for germination rate. In terms of the duration of dormancy, more than 85 % of the seeds of Kate A-l germinated just after the harvest, showing no dormancy. Tunca-79 and Pehlivan had a 70 day-dormancy, having the longest duration of dormancy. Following harvest, the rate of germination was low for all cultivars in the first week. After 1 1 weeks, the germination percentage reached a rate of more than 85 % in all cultivars. KEYWORDS: Bread wheat (T. aestivum L.) and durum wheat ( T. durum L. Em Thell.), harvesting time, seed, grain moisture, 100 seeds volume, seed germination rate, duration of dormancy, dormant seed.