Sıcaklık değişimleri ve trafik yükü altında geleneksel ve hafif beton yol kaplamasının sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak gerilme analizleri
Stress analyses of conventional and lightweight concrete road pavement under temperature changes and traffic load using finite element method
- Tez No: 905326
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET VEFA AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de SSB, derzli donatısız, derzli donatılı ve sürekli donatılı beton yol kaplamaları uygulamaları artmaya devam etmektedir. Beton yol kaplamaların kullanımının artışına rağmen kaplamalarda oluşan farklı çatlak durumlarının devam ettiği görülmektedir. Günlük sıcaklık değişimleri beton yol kaplaması için tekerlek yükü yanında ekstra gerilme oluşturmaktadır. Bu gerilmelerin azaltılması ve beton yol kaplamasında rastgele çatlaklar oluşmaması için derzler kesilmektedir. Ancak derz kesimleri ek maliyet getirmesinin yanında kesim yerlerinde kaplamayı önemli ölçüde zayıflattığı görülmüştür. Bu tez kapsamında hafif beton ve geleneksel beton verileri sonlu elemanlar yöntemi için girdi olarak alınarak ANSYS sonlu elemanlar yöntemiyle günlük sıcaklık farkları ve tekerlek yükleri altında farklı kalınlık, genişlik ve uzunluklardaki beton yol kaplamalarının gerilme analizleri yapılmıştır. Hafif beton ile yapılmış bir yol kaplamasının mekanik ve yoğunluk değerleriyle birlikte daha düşük gerilme ve deformasyon değerleri oluşturduğu bulunmuştur. Ayrıca kaplamada derz kesim derinliğinin kaplamanın 1/3'ü veya 1/4'ü oranında olmasının yanında 1/8 oranında da kesilmesi halinde kaplamada oluşacak olan çekme gerilmesi değerlerinde aynı etkinin oluşacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As in the whole world, in our country, RCC, jointed unreinforced, jointed reinforced and continuously reinforced concrete road pavement applications continue to increase. Despite the increase in the use of concrete road pavements, it is seen that different crack situations in the pavements continue. Daily temperature changes create extra stress in addition to the wheel load for the concrete road pavement. Joints are cut to reduce these stresses and to prevent random cracks in the concrete road pavement. However, it has been observed that joint cuts bring additional costs and significantly weaken the pavement in the cut areas. Within the scope of this thesis, lightweight concrete and traditional concrete data were taken as input for the finite element method and stress analyses of concrete road pavements with different thickness, width and length were performed under daily temperature differences and wheel loads with the ANSYS finite element method. It was found that a road pavement made of lightweight concrete created lower stress and deformation values together with mechanical and density values. In addition, it was observed that the same effect would occur in the tensile stress values that would occur in the pavement if the joint cutting depth was 1/3 or 1/4 of the pavement as well as 1/8.