İHA görüntülerinden otomatik bina çıkarımında makine öğrenmesi yöntemlerinin kullanımı
Use of machine learning methods in automatic building extraction from UAV images
  1. Tez No: 905344
  2. Yazar: AYŞE KÜBRA ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİN KARKINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, bina tespiti için İHA ile fotogrametrik yöntemlerle elde edilen yüksek çözünürlüklü veriler kullanılmış ve makine öğrenmesi yöntemleri ile sınıflandırma performansı incelenmiştir. RGB bantları temel veri kaynağı olarak kullanılmış; buna ek olarak Sayısal Yükseklik Modeli (SYM) ve Sayısal Arazi Modeli (SAM) verileri dahil edilerek farklı veri kombinasyonlarının etkileri değerlendirilmiştir. Bina tespiti, Destek Vektör Makineleri (DVM), Karar Ağaçları (KA) ve Yapay Sinir Ağları (YSA) ile gerçekleştirilmiş, YSA'nın performansı Yapay Arı Kolonisi (ABC), Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO) ve Diferansiyel Evrim (DE) gibi sezgisel algoritmalarla optimize edilmiştir. RGB bantları, tek başına sınırlı doğruluk sağlarken SYM ve SAM verilerinin entegrasyonu ile oranlar belirgin şekilde yükselmiş, RGB + SYM + SAM kombinasyonu en yüksek doğruluğu sunmuştur. Sezgisel algoritmalarla eğitilen YSA modelleri, geleneksel yöntemlere kıyasla daha yüksek doğruluk, duyarlılık ve seçicilik değerlerine ulaşmış; ABC algoritması tüm bant kombinasyonlarında en iyi sonuçları sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, high-resolution data obtained through photogrammetric methods using Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) were utilized to analyze the classification performance of machine learning methods for building detection. RGB bands were employed as the primary data source, supplemented with Digital Elevation Model (DEM) and Digital Surface Model (DSM) data to evaluate the effects of different data combinations. Building detection was performed using Support Vector Machines (SVM), Decision Trees (DT), and Artificial Neural Networks (ANN). The performance of ANN was optimized with heuristic algorithms, including Artificial Bee Colony (ABC), Particle Swarm Optimization (PSO), and Differential Evolution (DE). While RGB bands alone provided limited accuracy, the integration of DEM and DSM significantly improved the results, with the RGB + DEM + DSM combination achieving the highest accuracy. ANN models trained with heuristic algorithms achieved higher accuracy, recall, and specificity compared to traditional methods, with the ABC algorithm delivering the best performance across all data combinations.