Sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilmiş AA 5754 alüminyum alaşımının mekanik özellikleri üzerinde kaynak dikişi örtüşmesinin etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of weld seam overlap on the mechanical properties of AA 5754 aluminium alloy joined by friction stir welding
- Tez No: 905355
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA KASMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez kapsamında, otomotiv endüstrisinde sıklıkla kullanılan AA 5754 alüminyum alaşımlı plakalar, endüstride yaygınlaşmakta olan sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilmiştir ve kaynaklanmış olan plakaların mekanik özellikleri incelenmiştir. Çalışmada farklı takım dönme ve ilerleme hızlarının kaynaklanmış plakaların mekanik özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Bunun yanında, kaynak takım pimi pozisyonunun, merkezde olduğu ve merkezden bir milimetre ilerleyen ve geri çekilen tarafa kaydırılarak kaynak dikişlerinde çakışmanın sağlandığı bir kaynak dikişinin mekanik özelliklerindeki değişimler araştırılmıştır. Yapılan çalışmada düz helisel dişli pim geometrisine sahip takım ile altı farklı kombinasyonda, konik helisel pim geometrisine sahip takım ile sekiz farklı kombinasyonda kaynak uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre seçilen bazı parametreler, kaynak dikişinin mekanik özelliklerini daha çok etkilerken bazı parametrelerin değişimi ise kaynak dikişinin mekanik özellikleri üzerinde sınırlı bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, AA 5754 aluminum alloy plates, frequently used in automotive industry, were joined using friction stir welding, which is becoming widespread in the industry, and the mechanical properties of the welded plates were investigated. This study examined the effect of different tool rotation and feed rates on the mechanical properties of the welded plates. In addition, changes in the mechanical properties of the weld seam were investigated when the position of the welding tool pin was centered, as well as when the weld seams were overlapped by shifting the pin one millimeter from the center to the advancing and retreating sides. In the study, welding applications were carried out using six different combinations with the tool featuring straight helical threaded pin geometry and eight different combinations with the tool featuring conical helical pin geometry. According to the results obtained from the study, certain selected parameters had a more significant effect on the mechanical properties of the weld seam, while variations in other parameters had a limited impact on these properties.