İzmir ilinde faaliyet gösteren amatör balıkçıların avlanma stratejileri ve demografik yapısı
Fishing strategies and demographic structure of amateur fishermen activities in İzmi̇r province
- Tez No: 905354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖZÜTOK, PROF. DR. MEHMET KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Demografi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Demography, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Amatör balıkçılık, genellikle göz ardı edilen ancak önemli sosyal, kültürel, sportif ve toplumsal yönlere sahip bir avcılık faaliyetidir. Zengin coğrafi ve kültürel özelliklere sahip bir bölge olan İzmir'de amatör balıkçılık (başta olta balıkçılığı ve su altı avcılığı olmak üzere) incelenmiştir. Bu amaçla İzmir Körfezi'nin tamamı ve denize kıyısı olan 18 ilçe çalışma alanı olarak seçilmiştir. 2022 yılının yaz döneminde örnekleme amacıyla 47 lokasyonda 268 katılımcıyla yüz yüze görüşme ve anket yapılmıştır. Amatör balıkçılıkla ilgili yapılan çalışmalarda örneklem sayısı, araştırma bölgesi, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, meslek ve aylık gelir durumları karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre yaygın demografik profilin; erkek, 31-50 yaş aralığında, orta ve yükseköğretim mezunu, çalışan, asgari ücrette veya altında aylık gelire sahip kişilerden oluştuğu tespit edilmiştir. Genelde lisanssız avcılığın yaygın, mevzuat bilgisinin yetersiz olduğu, tüketim amacıyla çipura avının öne çıktığı, daha çok hayvansal yemlerin kullanıldığı, spin tekniğine ilgi gösterildiği belirlenmiştir. Sektörün gelişimi ve ihlallerin engellenmesi için eğitim zorunluluğu ve sınav sistemine geçilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Amateur fishing, although it is often overlooked, is a very important social, cultural, sporting and societal need. Amateur fishing (mainly fishing and underwater fishing) in Izmir, a region with rich geographical and cultural characteristics, has been analyzed. For this purpose, the whole of Izmir Bay and 18 districts with a coastline have been selected as the study area. In the summer period of 2022, face-to-face interviews and surveys were conducted with 268 participants in 47 locations for sampling purposes. In the studies on amateur fishing, sample size, research area, gender, age, marital status, educational status, profession and monthly income were compared. According to the findings, the common demographic profile has been found to consist of people who are male, between the ages of 31 and 50, have secondary and higher education, are employed, and have a monthly income at or below the minimum wage. It has been determined that unlicensed fishing is common, knowledge of legislation is insufficient, sea bream fishing for consumption is prominent, predominantly animal feeds are used, and there is an interest in spin technique. It is recommended that a compulsory training and examination system be introduced to develop the sector and prevent infringements.